avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Am și eu o întrebare, într-un dosar ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Am și eu o întrebare, într-un dosar Penal de câte ...

Bună ziua! Am și eu o întrebare, într-un dosar Penal de câte ori se poate amână soluția? Este vorba de un dosar de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului! Vă mulțumesc
Cel mai recent răspuns: alexandru.31 , utilizator 17:09, 10 Martie 2023
De cate ori apreciaza instanta in functie de complexitatea cauzei, administrarea tuturor probelor in scopul realizarii unei judecati corecte si aflarii adevarului, evident intr-un termen rezonabil. Poate amana pronuntarea si poate repune cauza pe rol. Exista si aceasta posibilitate. Iar apoi poate ramane in pronuntare si amana din nou pronuntarea.
Ultima modificare: Vineri, 10 Martie 2023
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii se fac într-un termen de maximum 60 de zile de la închiderea dezbaterilor.
În cazuri temeinic justificate, dacă deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii nu pot avea loc în termenul de 60 de zile, instanţa poate amâna succesiv pronunţarea, fiecare amânare neputând depăşi 30 de zile.
În toate cazurile, deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii nu pot avea loc mai târziu de 120 de zile de la închiderea dezbaterilor.



Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii se fac într-un termen de maximum 60 de zile de la închiderea dezbaterilor.
În cazuri temeinic justificate, dacă deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii nu pot avea loc în termenul de 60 de zile, instanţa poate amâna succesiv pronunţarea, fiecare amânare neputând depăşi 30 de zile.
În toate cazurile, deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii nu pot avea loc mai târziu de 120 de zile de la închiderea dezbaterilor.




Am înțeles! Vă mulțumesc pentru răspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pronuntare , dosar penal alcool Daniel.Rsd Daniel.Rsd Am un dosar pentru conducere sub influenta bauturilor alcolice , pe data de 23 martie anul acesta am avut procesul la judecatorie si a ramas in pronuntare , ... (vezi toată discuția)
De cate ori poate fi amanata pronuntarea ? ContSters434007 ContSters434007 De câte ori poate fi amânată pronunțarea unei sentințe judecătorești? Mulțumesc! (vezi toată discuția)
Termen pronuntare ?!? MJJ MJJ Buna seara. Am si eu o intrebare : cat poate sa dureze pana un judecator se pronunta intr-un caz (penal)? O cunostinta a avut fondul pe 22 septembrie si s-a ... (vezi toată discuția)