Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Am și eu o întrebare, într-un dosar ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Am și eu o întrebare, într-un dosar Penal de câte ...

Bună ziua! Am și eu o întrebare, într-un dosar Penal de câte ori se poate amână soluția? Este vorba de un dosar de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului! Vă mulțumesc
De cate ori apreciaza instanta in functie de complexitatea cauzei, administrarea tuturor probelor in scopul realizarii unei judecati corecte si aflarii adevarului, evident intr-un termen rezonabil. Poate amana pronuntarea si poate repune cauza pe rol. Exista si aceasta posibilitate. Iar apoi poate ramane in pronuntare si amana din nou pronuntarea.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii se fac într-un termen de maximum 60 de zile de la închiderea dezbaterilor.
În cazuri temeinic justificate, dacă deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii nu pot avea loc în termenul de 60 de zile, instanţa poate amâna succesiv pronunţarea, fiecare amânare neputând depăşi 30 de zile.
În toate cazurile, deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii nu pot avea loc mai târziu de 120 de zile de la închiderea dezbaterilor.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii se fac într-un termen de maximum 60 de zile de la închiderea dezbaterilor.
În cazuri temeinic justificate, dacă deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii nu pot avea loc în termenul de 60 de zile, instanţa poate amâna succesiv pronunţarea, fiecare amânare neputând depăşi 30 de zile.
În toate cazurile, deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii nu pot avea loc mai târziu de 120 de zile de la închiderea dezbaterilor.

Am înțeles! Vă mulțumesc pentru răspuns!