Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... In cazul unui accident rutier la locul de munca ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

In cazul unui accident rutier la locul de munca patronul te poate ...

In cazul unui accident rutier la locul de munca
patronul te poate obliga să plătești daune
Imi este greu sa cred ca numai victima a fost raspunzatoare de producerea evenimentului in conditiile in care masina nu a fost asigurata cu frana de mana/ frane defecte. Rersponsabilitati ar trebui constatate si in sarcina soferului (neasigurare masina) si a proprietarului masinii (defectiune la sistemul de franare).
Vedeti PV de cercetare eveniment produs/ accident de munca.
Mulțumesc,din păcate procurorul a decis că șoferul este vinovat deși la ITP au constatat frânele defecte.
Când s-a făcut ITP?
După producerea accidentului?
Da,la cererea politiei
,
mitabiciclista a scris:

Când s-a făcut ITP?
După producerea accidentului?

Sebi200, utilizator
Ceva nu se potriveste in mentiunile dvs. Procurorul poate stabili responsabilitati. Doar instanta poate stabili vinovatii. Cum motiveaza procurorul faptul ca doar persoana accidentata este responsabila de producerea evenimentului ?
Dosarul de cercetare a AM a ajuns in instanta ? Ce responsabilitati sunt stabilite prin PV de cercetare AM ?