Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua!Mama mea are un teren obținut prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua!Mama mea are un teren obținut prin donație de la ...

Bună ziua!Mama mea are un teren obținut prin donație de la părinții ei și ar vrea pe o parte din pământ să îmi facă mie acte pentru a ridica o casă . Se poate să îmi facă acte și ce acte sunt necesare și costuri?
Prima data, trebuie sa luați legătura cu un cadastrist sa va facă documentație cadastrala de dezmembrare (pentru lotul pe care vi-l da și pentru lotul care rămâne), apoi se încheie un act notarial de dezmembrare, care se intabuleaza la Cartea funciara și în final, mama va poate dona lotul respectiv.
Costurile depind de suprafață, de zona, de categoria de folosinta a terenului și le discutați direct la un birou notarial.