Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Termenul de prescriptie a obligatiilor la impozitele ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Termenul de prescriptie a obligatiilor la impozitele și taxele locale?

Va rog sa-mi comunicati daca termenul de prescriptie a obligatiilor fata de (DGITL) impozitele si taxe locale a unei persoane fizice si a unei persoane juridice (impozit pe cladiri,impozit pe teren ,amenzi,etc) au aceleasi termen e de prescriptie cu obligatiile fiscale datorate de persoannele fizice sau juridice este de 5 ani ??Termenul de prescriptie incepe de la 1 ianuarie sau 1 iul a anului urmator anului la care a aparut creanta ? Pandemia a suspendat si a dat motiv de prelungire a termenului de prescriptie ???Datoriile la impozite si taxe locale ,amenzile nascute in anul 2016 cand se prescriu pana la urma ???Astept un raspuns pe adresa de mail : paulrudeanu@yahoo.com .Tel 0745961364
george-neagu, moderator
Termenul de prescriptie al obligatiilor catre stat este de 5 ani
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data de 1 iulie a anului urmator celui pentru care este datorata obligatia fiscala.
Pentru un impozit aferent anului 2022, termenul de prescriptie incepe sa curga la 1 iulie 2023 si urmeaza sa se implineasca la 1 iulie 2028.
ynocentta, utilizator
Însă, chiar dacă au trecut cei cinci ani, datoria nu se prescrie dacă instituția căreia i se datorează bani notifică datornicul în acest sens. Cu fiecare notificare începe un nou termen de prescripție.