avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Sunt doua surori majore, cu mame diferite ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Sunt doua surori majore, cu mame diferite dar acelasi ...

Buna ziua, Sunt doua surori majore, cu mame diferite dar acelasi tata. Tatal este decedat de mult. moare si una din surori, necasatorita si fara copii, are doar mama in viata. Sora de tata care ramane, isi mosteneste sora vitrega, si daca da, in ce cota? Multumesc
Cel mai recent răspuns: elena cailean , utilizator 12:09, 17 Martie 2023
Buna ziua,
DA
Cota este in functie de relatia la momentul decesului tatalui decedat si mama defunctei surori.
Erau casatoriti sau nu.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Martie 2023
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Multumesc. Da, erau casatoriti parintii sorei decedate. cum se imparte in cazul asta? Va multumesc.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Moștenirea tatălui este culeasă de
- soția lui supraviețuitoare - care are o cotă succesorală de 1/4 (2/8) din moștenire, atunci când vine la moștenire în concurs cu descendenții defunctului.
- și cele două fiice ale defunctului (nu ne interesează cu cine le-a făcut) care primesc restul de 3/4 (deîmpărțit la numărul lor = 3/8 fiecare)

Moștenirea surorii (necăsătorită și fără copii) este culeasă de
- părintele în viață - în speță mama defunctei, căreia i se cuvine 1/4 din moștenirea fiicei sale.
- și singura soră a defunctei (singurul colateral privilegiat) - căreia i se cuvine restul de 3/4 din moștenirea defunctei sale surori/rudă de sânge (autor comun tata).

Împărţirea moştenirii între ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi
Art. 978. Cod. civil.
Moştenirea sau partea din moştenire cuvenită ascendenţilor privilegiaţi şi colateralilor privilegiaţi se împarte între aceştia în funcţie de numărul ascendenţilor privilegiaţi care vin la moştenire, după cum urmează:
a) în cazul în care la moştenire vine un singur părinte, acesta va culege un sfert, iar colateralii privilegiaţi, indiferent de numărul lor, vor culege trei sferturi;
Ultima modificare: Vineri, 17 Martie 2023
romascanu, moderator
Va multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine are drept la mostenire? Roxis Roxis Buna ziua! Va rog sa imi spuneti cine are drept la mostenire in acest caz si in ce cote: -persoana necasatorita si fara copii decedata intr-un accident de ... (vezi toată discuția)
Cota mostenire Lucky63 Lucky63 Buna seara! As dori sa stiu si eu va rog care este cota pe care o are o mama,respectiv sora mea dupa decesul fiicei ei care nu era casatorita si nu avea ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa un frate necasatorit maria21_maria maria21_maria buna ziua, fratele mamei mele a decedat si nu a fost casatorit si nu a avut copii . ei au fost doi frati dupa mama . bunicii au divortat cand cei doi ... (vezi toată discuția)