avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema mea sta asa:Am cumparat o casa batraneasca si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema mea sta asa:Am cumparat o casa batraneasca si vreau ...

Problema mea sta asa:Am cumparat o casa batraneasca si vreau sa o renovez.Am obtinut certificatul de urbanisn in care mi se cere printre altele acordul vecinilor adiacenti pentru imprejmuire si constructie pe hotar.Mentionez ca aceasta casa are o bucata de perete pe hotarul vecinilor din spatele casei.Acest perete trebuie dat jos si cladirea va fi la 60 cm de gardul vecinilor.Sunt 2 batrane suspicioase care nu vor sa mi dea nici un fel de acord.Ce pot face in acest caz?daca le dau in judecata ne avand un motiv intemeiat de refuz cat ar dura acest proces?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:44, 17 Martie 2023
Nimeni nu va poate preciza cu exactitate durata solutionarii in instanta,avand in vedere cate cauze sunt pe rolul instantelor si la ce termene de judecata se dispun
Initial incercati sa notificati oficial vecinele cu obligatia de a da acordul pentru dezafectare-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Aveti temei legal de invocat in eventuala actiune
Imi cer scuze pentru nestiinta.Ce inseamna aceasta notificare ?adica cum sau de unde sa o trimit?va multumesc pentru raspuns

@ Interventie moderator

Nu va luati dupa mesajul precedent.. se scrie doar de dragul postarii si a cantitatii mnesajelor , nu a calitatii ... Eu nu am auzit / nu cunosc unde exact exista in legislatie notificare cu obligatia de a va da acorda .

Incercati sa luati legatura cu acele vecine si poate ajungeti la un notar sa dea declaratie privind acea constructie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot desființa o construcție fără autorizație pe cheltuiala autorilor? LAURA4628 LAURA4628 Acum cand am devenit proprietar , am constataat faptul ca fostii proprietari inpreuna cu un vecin , au edificat niste trepte de beton pe surafata de teren care ... (vezi toată discuția)
Locuinta proprie afectata de imobilul vecinului dana1122 dana1122 Bună ziua, Va rog să mă sfatuiti ce trebuie sa fac în situația în care, casa vecinului de langa mine se dărâmă în curte la mine. Proprietatea lui ... (vezi toată discuția)
Coș de fum metalic amplasat peste limita de proprietate dorim ... loria48 loria48 Coș de fum metalic amplasat peste limita de proprietate Dorim să achiziționăm o casă construită la calcan cu vecinul din dreapta. Pe partea stângă ... (vezi toată discuția)