Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna dimineața. Zilele trecute am primit ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna dimineața. Zilele trecute am primit înștiințare pentru ...

Buna dimineața.
Zilele trecute am primit înștiințare pentru a merge la politie in legătură cu un accident rutier declarat de alta persoana din care reiese pagube materiale.

Eu din cate stiu, la data respectiva, nu am atins, lovit sau sesizat vreo avarie la mașină. Oricât de mică ar fi paguba, când ma duc la politie, se poate constata ca nu a avut loc accidentul prin lipsa urmelor de pe masina? Cum poate dovedi pagubitul?

Mergeti la politie, neprezentarea se amendeaza drastic, fara posibilitate de reducere. Daca stiti ca nu ati facut nimic, nu aveti ce pierde.Daca sunteti vinovat, printr-o manevra ilegala pe care ati facut-o, mai rau faceti, puneti paie pe foc, vin ei dupa dvs.
latka, moderator
În lipsa unor probe concludente declarația celuilalt conducător auto nu are nicio valoare.. Mă refer la existența pe ambele autovehicule a unor urme de contact și,, mai ales, corespondența pozițională a urmelor de pe cele 2 autovehicule.

Stefanbc a scris:

Buna dimineața.
Zilele trecute am primit înștiințare pentru a merge la politie in legătură cu un accident rutier declarat de alta persoana din care reiese pagube materiale.

Eu din cate stiu, la data respectiva, nu am atins, lovit sau sesizat vreo avarie la mașină. Oricât de mică ar fi paguba, când ma duc la politie, se poate constata ca nu a avut loc accidentul prin lipsa urmelor de pe masina? Cum poate dovedi pagubitul?

Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Am fost la politie si am aflat situatia de drept. In dreptul unei parcari subterane, acordand prioritate unui autovehicul ce iesea din parcarea din față, am dat cu spatele îndoind bratul barierei parcarii supraterane aflate in lateral. Am dat declaratie la politie apoi intrand in contanct cu posesorul spatiului parcarii, am hotarat ca vom rezolva pe cale amiabila. Urmatoarele zile vom merge amandoi la politie pentru a inchide cazul.
Intrebarea mea este: ar fi vreo sansa sa mi se retina permisul sau vreo amenda pentru fuga de la locul accidentului daca eu nu am fost in cunostiinta de cauza cu intamplarea?

Ioan Ciobanu a scris:

În lipsa unor probe concludente declarația celuilalt conducător auto nu are nicio valoare.. Mă refer la existența pe ambele autovehicule a unor urme de contact și,, mai ales, corespondența pozițională a urmelor de pe cele 2 autovehicule.