avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna dimineața. Zilele trecute am primit ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna dimineața. Zilele trecute am primit înștiințare pentru ...

Buna dimineața.
Zilele trecute am primit înștiințare pentru a merge la politie in legătură cu un accident rutier declarat de alta persoana din care reiese pagube materiale.

Eu din cate stiu, la data respectiva, nu am atins, lovit sau sesizat vreo avarie la mașină. Oricât de mică ar fi paguba, când ma duc la politie, se poate constata ca nu a avut loc accidentul prin lipsa urmelor de pe masina? Cum poate dovedi pagubitul?

Cel mai recent răspuns: Stefanbc , utilizator 14:05, 16 Martie 2023
Mergeti la politie, neprezentarea se amendeaza drastic, fara posibilitate de reducere. Daca stiti ca nu ati facut nimic, nu aveti ce pierde.Daca sunteti vinovat, printr-o manevra ilegala pe care ati facut-o, mai rau faceti, puneti paie pe foc, vin ei dupa dvs.
Ultima modificare: Joi, 16 Martie 2023
latka, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În lipsa unor probe concludente declarația celuilalt conducător auto nu are nicio valoare.. Mă refer la existența pe ambele autovehicule a unor urme de contact și,, mai ales, corespondența pozițională a urmelor de pe cele 2 autovehicule.

Stefanbc a scris:

Buna dimineața.
Zilele trecute am primit înștiințare pentru a merge la politie in legătură cu un accident rutier declarat de alta persoana din care reiese pagube materiale.

Eu din cate stiu, la data respectiva, nu am atins, lovit sau sesizat vreo avarie la mașină. Oricât de mică ar fi paguba, când ma duc la politie, se poate constata ca nu a avut loc accidentul prin lipsa urmelor de pe masina? Cum poate dovedi pagubitul?



Ultima modificare: Joi, 16 Martie 2023
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Am fost la politie si am aflat situatia de drept. In dreptul unei parcari subterane, acordand prioritate unui autovehicul ce iesea din parcarea din față, am dat cu spatele îndoind bratul barierei parcarii supraterane aflate in lateral. Am dat declaratie la politie apoi intrand in contanct cu posesorul spatiului parcarii, am hotarat ca vom rezolva pe cale amiabila. Urmatoarele zile vom merge amandoi la politie pentru a inchide cazul.
Intrebarea mea este: ar fi vreo sansa sa mi se retina permisul sau vreo amenda pentru fuga de la locul accidentului daca eu nu am fost in cunostiinta de cauza cu intamplarea?

Ioan Ciobanu a scris:

În lipsa unor probe concludente declarația celuilalt conducător auto nu are nicio valoare.. Mă refer la existența pe ambele autovehicule a unor urme de contact și,, mai ales, corespondența pozițională a urmelor de pe cele 2 autovehicule.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tamponare in parcare razvan1122 razvan1122 Buna ziua! acum cateva zile l-am atins pe unu in parcare si nu am vazut pentru ca era noapte si nici nu am simtit. ma poate baga la fuga de la locul ... (vezi toată discuția)
Doar dezvoltatorul poate parca pe trotuar ? sorin_z sorin_z Buna seara, Incerc sa fiu cat mai la subiect ... asa ca va prezint ingredientele: - una bucata cartier rezidential (peste 1000 apartamente) - una bucata ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie politie accident usor alinbarbulescu alinbarbulescu Buna Ziua Am fost implicat intr-un accident usor cu un trolebuz. Pe scurt, mergand pe strasa Witing (face legatura intre Gara de Nord si Calea Plevnei) care ... (vezi toată discuția)