Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, in cazul in care avem o salariata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, in cazul in care avem o salariata insarcinata Termenul ...

Buna ziua,
in cazul in care avem o salariata insarcinata
Termenul de instiintare a ITM=ului este de 10 zile lucratoare de la data primirii cererii, sau de la data primirii raportului medical ca si pana acum? este nevoie si instiintare catre medicina muncii, sau mailul poate tine locul acestei instiintari?
imi trimiteti va rog model cerere instiintare salariata model instiintare itm?

multumesc
În termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a fost anunțat în scris de către o salariata că este gravida, acesta are obligația să înștiințeze medicul de medicina muncii, precum și inspectoratul teritorial de muncă pe a cărui rază își desfășoară activitatea.
multumesc