Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Poți să fii asociat la un srl daca ai cazier ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Poți să fii asociat la un srl daca ai cazier judiciar?

Poți să fii asociat la un srl daca ai cazier judiciar,? Legea se referă la membrii fondatori, nu știu dacă și asociații sunt membri fondatori sau nu . Mulțumesc
george-neagu, moderator
Nu se prea înțelege. Va referiți la societăți comerciale (SRL) sau la asociatie non-profit ( ong)?
faceti probabil o confuzie intre SRL si asociatie. Nu poti fi fondator la o asociatie, deci membru asociat la momentul infiintarii ei, daca ai cazier fiscal. Si daca esti persoana fizica, si daca esti persoana juridica, de exemplu SRL. "Fondatori" la o asociatie sunt membrii asociati de la momentul infiintarii..... Daca va interesa situatia pt asociatii unui SRL trebuie sa puneti intrebarea in alta sectiune din forum, caci cea de fata este axata pe ONG=uri