Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna tuturor, Un prieten ma roaga sa ii imprumut ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna tuturor, Un prieten ma roaga sa ii imprumut masina pana ...

Buna tuturor,
Un prieten ma roaga sa ii imprumut masina pana isi rezolva problemele cu a lui. Eu locuiesc in strainatate, masina (inmatriculata in Romania, cu ITP la zi, rovigneta, asigurare ok) sta in parcare (adresa in Romania) de vreo 4 luni. As vrea sa o inscriu in programul Rabla peste 6 luni, asa ca nu ma deranjeaza daca o foloseste o luna. Problema este ca nu stiu daca, in caz de accident, in afara de costurile asigurarii, daca sunt pasabila si de altceva. Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri.
Puteți să imprumutați autoturismul dacă persoana căreia îi imprumutați autoturismul este de încredere și dacă are permis de conducere corespunzător.
În cazul săvârșirii unor contravenții va fi sancționat
conducătorul auto, nu proprietarul.
În caz de daună societatea de asigurare despăgubește titularul poliței (proprietarul).
Recomand să încheiați un act notarial privind cedarea dreptului de folosință a autoturismului.
Dvs. fiind în străinătate ultimele 2 probleme sunt mai greu de rezolvat, eventual prin consulat.

Raluca Bistro a scris:

Buna tuturor,
Un prieten ma roaga sa ii imprumut masina pana isi rezolva problemele cu a lui. Eu locuiesc in strainatate, masina (inmatriculata in Romania, cu ITP la zi, rovigneta, asigurare ok) sta in parcare (adresa in Romania) de vreo 4 luni. As vrea sa o inscriu in programul Rabla peste 6 luni, asa ca nu ma deranjeaza daca o foloseste o luna. Problema este ca nu stiu daca, in caz de accident, in afara de costurile asigurarii, daca sunt pasabila si de altceva. Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri.

Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Nu prea este prieten daca eziti sa-i dai sa mearga cu o rabla.
Acum sa iti raspund.
Cine conduce masina raspunde de orice eveniment neprevazut.
Chiar daca ia foc, doamne fereste, tu tot poti sa o duci la programul rabla ( eu am dus una care a ars, nu mai avea nimic pe ea, doar tabla).
Asa ca, da-i masina omului, ca pana te hotarasti tu, nu mai are nevoie Ș)))))))))
Pentru eliminarea eventualelor riscuri,este de preferat sa incheiati document autentificat in favoarea prietenului in care sa consemnati clauze asiguratorii dv
Deoarece dv va aflati in strainatate puteti incheia procura in favoarea unei rude care sa incheie si sa semneze in locul dv documentul,puteti incheia inclusiv contract de comodat
Buna ziua, Multumesc pentru raspuns, este de mare ajutor :) Ma voi interesa la un notar sau la consulat pentru a imputernici o ruda pentru semnarea unui contract de comodat cu valabilitate pe perioada determinata, iar semnarea contractului se va face in preenta notarului.
Buna ziua, Multumesc pentru raspuns, este de mare ajutor :) Ma voi interesa la un notar sau la consulat pentru a imputernici o ruda pentru semnarea unui contract de comodat cu valabilitate pe perioada determinata, iar semnarea contractului se va face in preenta notarului. In contract voi include astfel de clauze, este mai prudent in acest fel. Multumesc tuturor pentru implicare.