Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contorizare verticala apa rece pe scara blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contorizare verticala apa rece pe scara blocului

Contorizare verticala apa rece pe scara blocului trebuie aprobata de 100% din locatarii blocului?

Ma intereseaza intrucat la o locatie a parintilor unde unii locatari indemnati de firma de furnizare doresc introducerea contorizarii verticale. Totul a plecat de la un singur locatar care nu achita catre asociatia de proprietari apa desi a mai ramas de repartizat prin asociatie doar apa si curentul pe casa scarii. De da in judecata (presedintele) nu il da ca unii nu au dat niciodata pe nimeni.
Mai exact doresc sa faca o instalatie pe scara blocului ce implica spargerea planseelor si care sa aduca la fiecare spatiu dintre etaje cate o instalatie unde locatarii care doresc sa isi poata monta apoi contoare si sa se branseze mai departe.
Apoi in casa trebuie sa faca alta instalatie, sa gauresti zidurile si sa duci apa la baie la wc serviciu si bucatarii. Adica de la intrarea in apartament si pana la fiecare loc unde este nevoie de apa trebuie dusa instalatie lucru interzis de ISC din ce stiu.
Nivea, utilizator
O lucrare de modernizare se aprobă cu acordul a 67% din numărul total al proprietarilor (membri sau nemembri ai asociației) conform art. 51 din legea 196 din 2018.

Astfel de lucrări se fac de mulți ani și nu sunt interzise. Apometrul se montează la întrarea pe fiecare proprietate individuala.
Vedeti domnule LATKA ca nu toate hotararile se iau cu 2/3 din nr proprietarilor.

Contorizarea verticala necesita acordul a 100% din proprietari.

LEGE nr. 224 din 24 iulie 2015
pentru modificarea şi completarea Legii serviciului de alimentare cu apă şi de canalizare nr. 241/2006
"(11) În cazul condominiilor existente, trecerea de la distribuţia verticală la distribuţia orizontală a apei în condominiu se face cu acordul scris al tuturor deţinătorilor cu orice titlu ai spaţiilor din cadrul condominiului şi pe cheltuiala acestora, exprimat prin hotărârea adunării generale a asociaţiei luată cu unanimitate de voturi, în baza unei documentaţii tehnico-economice întocmite în conformitate cu prevederile legale în vigoare şi a autorizaţiei de construire eliberate de autoritatea administraţiei publice locale.
(12) Trecerea la distribuţia orizontală a apei în condominiu se face integral, pentru toate spaţiile cu destinaţie de locuinţă şi/sau altă destinaţie, fiind interzisă repartizarea consumului în ambele sisteme de distribuţie."

Deasemenea orice gaurire de planseu se poate reclama la ISC(inspectoratul de stat in constructii ) si va fi amendata si ii vor si obliga sa refaduca la stadiul initial.
Se permite contorizarea verticala (zice ISC) doar daca este facuta prin ghena blocului si fiecare are teava catre baia lui.
Sau daca este facuta de la inceput de constructor. Nu se mai sparg astfel nici interiorul apartamentelor.
Dar la contorizarea verticala indiferent ca este pe casa scarii sau prin ghena fiecare cu teava catre etajul si apartamentul lui va scadea presiunea apei.
w_v_w_v, utilizator
Unde ati vazut dvs. in cuprinsul legii denumirea de "contorizare verticala " ?!? :))))
Asa ca nu mai scrieti asemenea prostii.

Acordul tuturor proprietarilor trebuie doar atunci cind, asa cum scrie si in legea 196/2018 -legea asociatiilor de proprietari, se trece la facturarea individuala a consumului apei:

Articolul 96
(1) Facturarea individuală la nivel de proprietar în cadrul condominiilor se face în baza:
a) convențiilor de facturare individuală, anexe la contractul de furnizare/prestare încheiat cu asociația de proprietari; sau
b) contractului individual de furnizare/prestare a serviciilor încheiat cu fiecare proprietar.
(2) Facturarea individuală este permisă numai dacă determinarea consumului se realizează prin intermediul contoarelor supuse controlului metrologic legal, prevăzute la branșamentele condominiului în situația prevăzută la art. 95 lit. a) ori la branșamentele proprietății individuale în situația prevăzută la art. 95 lit. b).
(3) Pentru serviciul public de alimentare cu apă și de canalizare se pot încheia contracte individuale de furnizare/prestare între furnizor și proprietari fără a fi necesară executarea racordurilor proprii individuale pentru evacuarea apelor uzate și pluviale de la fiecare proprietate individuală, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții:
a) există branșamente proprii individuale de alimentare cu apă realizate între rețeaua publică și rețeaua interioară a fiecărei proprietăți individuale, dotate cu aparate de măsură legale pentru determinarea consumurilor la nivel de proprietate individuală;
b) furnizarea serviciului de alimentare cu apă, precum și prestarea serviciului de canalizare se fac de către același operator;
c) toți proprietarii din condominiu au fost de acord, în scris, cu introducerea în contractul individual de furnizare/prestare încheiat în nume propriu a clauzei de sistare/întrerupere a serviciului de alimentare cu apă în caz de neplată a contravalorii serviciului de canalizare;
d) soluția tehnică de realizare a branșamentelor proprii de alimentare cu apă, precum și tipul de contoare achiziționate/montate de către proprietari au fost avizate de către furnizor.

In practica, contorii de apa pentru bransamentele individale se monteaza chiar orizontal. :)))
latka, moderator
Domnule Latka vad ca din pacate nu ati inteles.

Contorizarea verticala sau distributia verticala dupa cum vad ca a inteles W_v_w_v si dumneavoastra vad ca nu ati inteles presupune urmatoarele:

La momentul asta exista alimentarea verticala pe ghenele vechi printr-o singua teava dar cu contor la fiecare etaj in baie si bucatarie.
Ei ar vrea sa faca din apometrul general plecare pe scara de bloc cu cate o teava la fiecare apartament nu prin ghena cum a zis w_v_w_v ca ar fi acceptabil ci pe casa scarii .
Contoarele vor fi toate jos la parter si pot fi oprite de asociatie in caz de neplata. Adica sa plece aiurea asa de la parter cate o teava in sus pentru fiecare apartament.
Evident ca ar fi o scadere de presiune foarte mare apoi un deranj imens prin spargerea planseelor si inca unul in fiecare apartament pentru a duce o teava ce distribuie apa de la intrarea in apartament spre toate locurile unde exista apa.

Va ramane un contract colectiv pe apometru general ca doar firma de apa nu e prosta sa isi bata capul cu mai multi, cand poate lasa asociatia sa isi bata capul si ei sa faca doar o factura.
In schimb asociatia poate opri apa fiecarui apartament neplatitor.

Acum ca am articolul 11 care presupune acordul a 100% nu mai au voie sa faca nimic.
Deja am aratat locatarilor si s-a anulat planul lor idiot.

Multumesc w_v_w_v
Nivea, utilizator
Pai w_v_w_ nu v-a aratat nimic, nici un temei legal pentru care s-ar cere acordul 100% al proprietarilor,
distributia de care ziceti e deja facuta in multe locuri, o am si eu in blocul in care locuiesc.

Acordul 100% este un temei legal cerut de furnizor, si nu se cere decit atunci cind se fac contracte individuale cu fiecare proprietar in parte si se respecta toate conditiile puse din furnizor. Nu asociatia opreste apa, ci direct furnizorul, v-am subliniat in mesajul anterior. Asociatia nu mai are treaba cu factura de apa, ci direct proprietarul.

Va mai pun o data textul din legea 196/2018 poate acum o sa pricepeti, chit ca-i veti multumi tot lui w_v_w_v :))))

Articolul 96
(1) Facturarea individuală la nivel de proprietar în cadrul condominiilor se face în baza:
a) convențiilor de facturare individuală, anexe la contractul de furnizare/prestare încheiat cu asociația de proprietari; sau
b) contractului individual de furnizare/prestare a serviciilor încheiat cu fiecare proprietar.
(2) Facturarea individuală este permisă numai dacă determinarea consumului se realizează prin intermediul contoarelor supuse controlului metrologic legal, prevăzute la branșamentele condominiului în situația prevăzută la art. 95 lit. a) ori la branșamentele proprietății individuale în situația prevăzută la art. 95 lit. b).
(3) Pentru serviciul public de alimentare cu apă și de canalizare se pot încheia contracte individuale de furnizare/prestare între furnizor și proprietari fără a fi necesară executarea racordurilor proprii individuale pentru evacuarea apelor uzate și pluviale de la fiecare proprietate individuală, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții:
a) există branșamente proprii individuale de alimentare cu apă realizate între rețeaua publică și rețeaua interioară a fiecărei proprietăți individuale, dotate cu aparate de măsură legale pentru determinarea consumurilor la nivel de proprietate individuală;
b) furnizarea serviciului de alimentare cu apă, precum și prestarea serviciului de canalizare se fac de către același operator;
c) toți proprietarii din condominiu au fost de acord, în scris, cu introducerea în contractul individual de furnizare/prestare încheiat în nume propriu a clauzei de sistare/întrerupere a serviciului de alimentare cu apă în caz de neplată a contravalorii serviciului de canalizare;
d) soluția tehnică de realizare a branșamentelor proprii de alimentare cu apă, precum și tipul de contoare achiziționate/montate de către proprietari au fost avizate de către furnizor.

Articolul 99
(1) Pentru contractele de furnizare cu caracter individual, drepturile și obligațiile cu privire la serviciul furnizat aparțin, pe de o parte, furnizorului și, de cealaltă parte, proprietarului.

(3) În cazul facturării individuale la nivel de proprietar, conform art. 95 lit. b), furnizarea serviciilor de utilități publice la nivelul întregului condominiu nu poate fi întreruptă/sistată temporar pentru neplata cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de către unul sau mai mulți proprietari. Furnizarea serviciilor comunitare de utilități publice poate fi întreruptă/sistată temporar numai proprietarilor restanțieri, până la achitarea facturilor/sumelor restante, în baza contractului de furnizare/ prestare încheiat la nivel individual, respectiv a convenției individuale de facturare încheiată între furnizor și proprietarii din condominii în calitate de consumatori individuali, anexate la contractul de furnizare/prestare încheiat la nivelul asociației.
(4) În cazul facturării individuale la nivel de proprietar, conform art. 95 lit. b), proprietățile individuale din condominii pot fi deconectate/debranșate de la serviciile de utilități publice la cerere, în baza solicitării în scris a proprietarilor acestora și cu respectarea prevederilor legale în vigoare, sau în caz de neplată a sumelor datorate, în baza contractelor individuale sau a convențiilor individuale de facturare anexate la contractul de furnizare/prestare încheiat la nivelul asociației, după caz.
[ link extern ]
In rest, pot sa va spun ca nu am probleme de presiune, toate lucrurile pe lumea asta se fac dupa un proiect si nu-s niste calcule complicate.

latka, moderator