Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Va rog tare mult sa ma ajutati cu niste ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Va rog tare mult sa ma ajutati cu niste pareri in ...

Buna ziua,

Va rog tare mult sa ma ajutati cu niste pareri in legaturi cu efectuarea concediului de odihna / raportarea lui si plata zilelor ramase in caz de demisie. Avem o nepotrivire de calcul cu angajatorul si avem nevoie de ajutor pentru a intelege daca calculul nostru sau al lor este corect.
Conform codului muncii art 146 (2), angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
Deci daca interpretez eu corect, pt. un caz concret cu co de odihna neefectuat in 2020 in cuantum de 17 zile, acestea sunt valabile pana in iunie 2022, iar zilele de co efectuate in 2021 si cele efectuate pana in iunie 2022 ar trebui scazute in primul rand din zilele ramase din anul 2020, este corect?
Apoi co ramas din 2021 are si el valabilitate pana in iunie 2023?
Angajatorul a ignorat zilele ramase din 2020 si a scazut zilele solicitate in 2021 si cele pana in iunie 2022 din zilele de concediu aferente ale anilor in curs si acum la inchidere CIM sustine ca cele din 2020 s-au pierdut.
Va multumesc anticipat!
Nu se pierde nimic , decat prescriptia dreptului la actiune in instanta.

Prin urmare, pentru zilele de CO neplatite din 2020 ... prescriptia incepe sa curga de la data de 01.07.2022 ... prin urmare, fie il actionati in instanta , fie sesizati ITM-ul.
Multumesc tare mult pentru raspunsul rapid!