avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proprietati dinaintea casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proprietati dinaintea casatoriei

sa presupunem ca doi tineri se casatoresc,,,,si inaintea casatoriei fiecare detine cate o casa pe numele lui,,,dupa casatorie in cazul unui divort se vor imparti si aceste bunuri>?sau numai ce a fost dobandit dupa casatorie?va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:22, 25 Ianuarie 2010
nu.
va multumesc pt raspunsuri!
vetx a scris:

nu e adevarata nici varianta ca dupa 5 ani de casatorie urmati de divort se imaprt si proprietatile dinaintea casatoriei?



Nu este adevarat si spuneti-le si celor care v-au spus acest lucru.
Este un zvon aberant care circula de ani de zile fara nici un temei legal.

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Luni, 25 Ianuarie 2010
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatia intra la partaj? paulini_iolanda paulini_iolanda daca parintii imi doneaza 50% din apartamentul lor, in cazul divortului, sotul are drepturi asupra donatiei? (vezi toată discuția)
Donatie Cos-min Cos-min In cazul in care tatal meu imi face o donatie(un apartament),eu fiind casatorit,in cazul unui divort acel apartament devine bun comun sau nu? (vezi toată discuția)
Divort alina_z alina_z Daca m-am hotarat sa divortez si toate bunurile sunt pe numele meu si sunt dobandite inainte de casatorie ce sanse am sa le pastrez? Am fost casatoriti 5 ... (vezi toată discuția)