Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Ce trebuie sa contina un Contract Colectiv ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Ce trebuie sa contina un Contract Colectiv De munca? ...

Buna ziua.
Ce trebuie sa contina un Contract Colectiv De munca?
Multumesc
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_631...
prin ccm se stabilesc clauze privind conditiile de munca, salarizarea, precum si alte drepturi si obligatii ce decurg din raporturile de munca.

Clauzele contractuale ale contractelor colective de muncă pot face referire, fără a afecta principul libertății contractuale, și asupra următoarelor elemente:
a) stabilirea coeficienților minimi de ierarhizare pe categorii de angajați/lucrători, ținând cont de standardele ocupaționale corespunzătoare;
b) măsurile adoptate pentru consilierea și evaluarea profesională a angajaților/lucrătorilor;
c) măsurile privind armonizarea vieții de familie cu obiectivele profesionale, timpul de lucru și timpul de odihnă;
d) reglementări privind condițiile de muncă și cele referitoare la securitatea și sănătatea în muncă a angajaților/lucrătorilor;
e) modalitățile de informare și consultare a angajaților/ lucrătorilor, ce exced prezentei legi.