avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, cum fac o reconstatare dauna auto? Ma aflam ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, cum fac o reconstatare dauna auto? Ma aflam in parcarea ...

Buna ziua, cum fac o reconstatare dauna auto?
Ma aflam in parcarea unui mall, am dat cu spatele sa ies si cand mai aveam 30 cm masina din stanga mea, care trecuse de mine , a dat cu spatele pe motiv ca masina din fata lui nu platise parcarea si nu putea sa iasa. Acesta a intrat in aripa spate si usa spate stanga la masina mea.
Este o singura banda de mers , sens unic.
Am facut amiabila, soferul care a intrat in mine, a recunoscut ca nu sa asigurat cand a dat cu spatele.
Eu am asigurare cu decontare directa. Mi.a venit raspuns dupa constatare ca este culpa comuna. Ca am dat cu spatele. Si mi.a invocat art54,alin1, din oug 195/2002. Eu nu am lovit pe nimeni, si nu am incurcat circulatia. Cum procedez ?
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 15:00, 25 Martie 2023
Analizati oportunitatea contactarii de expert tehnic auto
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie să faceți reconstatarea daunei. Trebuie să contestați la asigurator încadrarea la culpă comună a vinovăției. La contestație este bine să atașați un raport de expertiză întocmit de un expert tehnic judiciar auto.. În caz de nerezolvare a litigiului puteți apela la instanța de judecată.

Mimitu a scris:

Buna ziua, cum fac o reconstatare dauna auto?
Ma aflam in parcarea unui mall, am dat cu spatele sa ies si cand mai aveam 30 cm masina din stanga mea, care trecuse de mine , a dat cu spatele pe motiv ca masina din fata lui nu platise parcarea si nu putea sa iasa. Acesta a intrat in aripa spate si usa spate stanga la masina mea.
Este o singura banda de mers , sens unic.
Am facut amiabila, soferul care a intrat in mine, a recunoscut ca nu sa asigurat cand a dat cu spatele.
Eu am asigurare cu decontare directa. Mi.a venit raspuns dupa constatare ca este culpa comuna. Ca am dat cu spatele. Si mi.a invocat art54,alin1, din oug 195/2002. Eu nu am lovit pe nimeni, si nu am incurcat circulatia. Cum procedez ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

am avut un accident rutier in urma caruia a decedat celalalt sofer , fiind si vinovat . Stefan Cin Stefan Cin buna ! am avut un accident rutier in urma caruia celalat sofer a decedat , mergeam pe un drum cu prioritate intr.o localitate ... iar un domn mai in ... (vezi toată discuția)
Schimbarea vinovatiei in accident rutier de catre politist marius_brn marius_brn Va rog sa ma ajutati sa incerc si eu sa stopez acesti politisti corupti. Ma aflam pe o sosea in localitate cu 2 benzi separate de dubla linie continua si ma ... (vezi toată discuția)
Accident în intersecție cu linie continuă: am virat doar după ce m-am asigurat, dar am fost lovit de o dubă venită din spate. este sau nu culpă comună? andras csilla andras csilla buna seara am o intrebare, am avut un accident in mai, la o intersectie, unde eu viram spre stanga. Am semnalizat din timp ce inseamna ca aproximativ de la o ... (vezi toată discuția)