Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, cum fac o reconstatare dauna auto? Ma aflam ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, cum fac o reconstatare dauna auto? Ma aflam in parcarea ...

Buna ziua, cum fac o reconstatare dauna auto?
Ma aflam in parcarea unui mall, am dat cu spatele sa ies si cand mai aveam 30 cm masina din stanga mea, care trecuse de mine , a dat cu spatele pe motiv ca masina din fata lui nu platise parcarea si nu putea sa iasa. Acesta a intrat in aripa spate si usa spate stanga la masina mea.
Este o singura banda de mers , sens unic.
Am facut amiabila, soferul care a intrat in mine, a recunoscut ca nu sa asigurat cand a dat cu spatele.
Eu am asigurare cu decontare directa. Mi.a venit raspuns dupa constatare ca este culpa comuna. Ca am dat cu spatele. Si mi.a invocat art54,alin1, din oug 195/2002. Eu nu am lovit pe nimeni, si nu am incurcat circulatia. Cum procedez ?
Analizati oportunitatea contactarii de expert tehnic auto
Nu trebuie să faceți reconstatarea daunei. Trebuie să contestați la asigurator încadrarea la culpă comună a vinovăției. La contestație este bine să atașați un raport de expertiză întocmit de un expert tehnic judiciar auto.. În caz de nerezolvare a litigiului puteți apela la instanța de judecată.

Mimitu a scris:

Buna ziua, cum fac o reconstatare dauna auto?
Ma aflam in parcarea unui mall, am dat cu spatele sa ies si cand mai aveam 30 cm masina din stanga mea, care trecuse de mine , a dat cu spatele pe motiv ca masina din fata lui nu platise parcarea si nu putea sa iasa. Acesta a intrat in aripa spate si usa spate stanga la masina mea.
Este o singura banda de mers , sens unic.
Am facut amiabila, soferul care a intrat in mine, a recunoscut ca nu sa asigurat cand a dat cu spatele.
Eu am asigurare cu decontare directa. Mi.a venit raspuns dupa constatare ca este culpa comuna. Ca am dat cu spatele. Si mi.a invocat art54,alin1, din oug 195/2002. Eu nu am lovit pe nimeni, si nu am incurcat circulatia. Cum procedez ?