Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua.Am și eu o intrebare.Acum vreo 20 de ani ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua.Am și eu o intrebare.Acum vreo 20 de ani pe scara ...

Bună ziua.Am și eu o intrebare.Acum vreo 20 de ani pe scara la mine cineva sa înțepat în conducta de gaze și si-a tras o conducta separata de gaze cu acordul vecinilor..Am auzit ca după o anumita perioada de timp conducta de gaze intra în posesia DISTRIGAZ(ENGIE).Este adevărat sau nu ca conducta trece în posesia ENGIE? va mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Concret cum s-a racordat vecinul la conducta de gaze,detinea proiect tehnic?
Conductele de gase din interiorul imobilelor de locuit in comun reprezinta parte comuna ,
Instalatia interioara condominiu nu poate intra in posesia distrigaz atat timp cat este instalata in parte comuna condominiu
Instalatia de gaze intra in mentenanta unui operator economic acreditat si autorizat
Din câte am înțeles eu ar fi venit o firma care sa legat direct la conducta de gaze a blocului și nu au fost toți vecinii de acord cu conducta de gaze trasa separat.Unii vecini au trase contoare de gaze pasante în apartament din 2009.Actuala conducerea nu vrea sa la mai ia în considerare.Din 2019 pina acum(o luna) au fost valabile și din mai nu vrea sa le mai ia în considerare.
Cornel Vasile, Consilier juridic