Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... daca pot beneficia de vreun ajutor financiar pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

daca pot beneficia de vreun ajutor financiar pe perioada cat nu imi gasesc de lucru

in ultimii 2 ani am lucrat la doua firme si am demisionat cu preaviz de 15 zile de la amandoua. doresc sa intreb daca pot beneficia de vreun ajutor financiar de la stat ,pe perioada cat nu lucrez(nu imi gasesc de lucru).:(:(:(
Daca nu v-ati fi dat demisia puteati sa luati indemnizatia de somaj.

Din pacate, nu exista un astfel de ajutor de la stat.
Ba ceva, ceva ar exista: se numeste venitul minim garantat si se acorda inbaza legii 416/2001: art. 4 (1) Nivelul lunar al venitului minim garantat este de:
a) 196 lei (RON) pentru familiile formate din 2 persoane;
b) 272 lei (RON) pentru familiile formate din 3 persoane;
c) 339 lei (RON) pentru familiile formate din 4 persoane;
d) 402 lei (RON) pentru familiile formate din 5 persoane;
e) câte 27 lei (RON) pentru fiecare alta persoana peste numarul de 5 persoane, care face parte din familie, în conditiile prezentei legi.
Daca va incadrati in aceste transe de venit, mergeti la primaria de domiciliu si solicitati informatii suplimentare pentru depunerea dosarului. Daca cererea dvs. va fi aprobata, va trebui sa prestati lunar un anumit numar de ore de munca in folosul comunitatii, pana la angajare:)
da! corect... insa e in functie si de... primarie... fonduri... stiu ca in anumite zone nu prea se respecta in totalitate.
propun c.i.m. cu durata deteminata pana in 3 luni... la incetarea acestuia ar trebui sa beneficieze de somaj daca ... 12 din ultimele 24 luni a realizat venit!