Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua ! Legea LEGE nr. 267 din 9 noiembrie 2021 ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua ! Legea LEGE nr. 267 din 9 noiembrie 2021 (https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/248343), ...

Buna ziua !

Legea LEGE nr. 267 din 9 noiembrie 2021 ([ link extern ] ?

In lege face referire la "instituțiilor publice și organelor de specialitate ale administrației publice centrale", mai exact ce fel de instituții intra la aceasta categorie ? Nu înțeleg ce inseamna administrație publica locala si ce care dintre ele fac subiectul legii si care nu.

Mulțumesc frumos!
Conform OUG 57/2019 - articolul 2
Autorităţile administraţiei publice centrale
(1) Autorităţile administraţiei publice centrale sunt: Guvernul, ministerele, alte organe centrale de specialitate subordonate Guvernului sau ministerelor, autorităţile administrative autonome.

(2) Organizarea şi funcţionarea structurilor de specialitate înfiinţate pentru exercitarea de către Preşedintele României a prerogativelor care îi sunt stabilite prin Constituţia României, republicată, sunt reglementate prin lege specială.