Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara. Am și eu o mica problema la care sper sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara. Am și eu o mica problema la care sper sa aflu răspuns. ...

Buna seara. Am și eu o mica problema la care sper sa aflu răspuns. Am divortat de 8 ani și tatal copilul niciodată nu mi-a plătit pensia alimentara la valoarea care trebuie. In sentința de divort e stabilita la 25 la suta din veniturile nete. El munceste in Norvegia și câștigă foarte bine și copilului ii plătește 250 de lei pe luna pensia de intretinere. Știu ca sentința mea este executorie dar având în vedere ca nu locuiește intr-un stat UE nu știu dacă se poate face ceva. Mulțumesc
Andreea198912, utilizator
Va atatsez un link cu o situatie similara. Urmati indicatiile respective. www.avocatnet.ro/forum/discu...
Puteti contacta Autoritatea Centrala din Romania (Ministerul Justitiei, Departamentul Cooperare Judiciara Internationala), in vederea transmiterii unei cereri de executare in Norvegia, in baza Conventiei de la Haga privind recuperare pensie in strainatate (Norvegia a ratificat aceasta conventie).

Detalii Contact: [ link extern ]

Trimiteti un email la ddit@ sau vonaca@ ... la care atasati hotararea din Romania. Solicitati sa va transmita informatii despre procedura.

In baza conventiei, restantele se pot recupera pe perioada cea mai indelungata dintre tarile implicate. Aparent, in Norvegia limita ar fi de un an anterior introducerii cererii, in Romania trei ani. Daca urmariti si recuperarea restantelor, inainte de a demara actiunea de executare in Norvegia, ar trebui sa consultati un avocat in Romania. Daca a facut niste plati in perioada asta de 8 ani, este posibil sa fi intervenit intreruperea prescriptiei, si prin instanta din Romania sa se stabileasca exact suma datorata pentru aceasta perioada.
Mulțumesc tare mult