Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, sunt divorțată și avem custodie comuna ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, sunt divorțată și avem custodie comuna ...băiețelul ...

Buna seara, sunt divorțată și avem custodie comuna ...băiețelul este trecut cu domiciliul la mine.Vreau sa îl înscriu la școală în localitatea în care locuiesc dar tatăl lui nu este de acord...ce pot sa fac?
Parintii trebuie sa aleagă împreună la ce scoala trebuie sa fie înscris copilul. Când aceștia nu se inteleg atunci decide judecătorul la care dintre scoli trebuie înscris.
Prin urmare, trebuie sa va adresați instantei de judecata cu o cerere privind suplinirea consimțământului tatalui în vederea înscrierii copilului la școală respectiva.
Procedura este rapida, soluția va fi data în cel mult 3 săptămâni.
Contactați un avocat sa va explice in detaliu aspectele juridice.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Refuzul tatalui este ilegal, atata timp cat copilul este cu domiciliul la dvs. Conform legilor, copilul trebuie inscris la scoala de la domiciliul unde este arondat.