avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

firma s-a reorganizat ,eu am primit preavizul cu notificarea reorganizarii dar nu am primit decizia de incetare a contactului de munca,si nici alte acte ca sa plec in somaj si nici cartea de munca .
-in ce situatie sunt eu acum?
- pot sa-i chem in judecata si sa ma plateasca pina la data cand i-mi dau decizia de incetare a contractului individual de munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:00, 25 Ianuarie 2010
Trebuie sa treaca preavizul de 20 zile lucratoare in caz de concediere, apoi primiti si decizia de concediere, carnetul de munca inchis si adeverinta pt somaj.
Cand expira preavizul dvs.?
Daca a expirat deja, acum mai mergeti la lucru?
Asta inseamna ca va aflati in perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare platite, perioada in care aveti dreptul sa absentati 4 ore pe zi fara a va fi diminuate drepturile.pana la terminarea perioadei de preaviz veti primi si decizia. Urmareste discutiile si din celelalte topicuri deschise de tine.
Ultima modificare: Luni, 25 Ianuarie 2010
ContSters42179, utilizator
Buna ziua,

depinde de data notificarii si de finalul preavizului. Care este ultima zi de preaviz? Normal, atunci veti primi decizia, iar cartea de munca in cel mult 2 saptamani. Adeverinta pentru somaj o veti primi tot la finele preavizului.
gatej cezar a scris:

firma s-a reorganizat ,eu am primit preavizul cu notificarea reorganizarii dar nu am primit decizia de incetare a contactului de munca,si nici alte acte ca sa plec in somaj si nici cartea de munca .
-in ce situatie sunt eu acum?
- pot sa-i chem in judecata si sa ma plateasca pina la data cand i-mi dau decizia de incetare a contractului individual de munca?


Sunteti inca salariat , iar la expirarea preavizului c.i.m. ca inceta. Tot atunci veti primi si carnetul de munca si adeverinta pentru somaj.
Perioada preavizului este platita .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfintare post - cum negociez? v_florina v_florina Buna ziua, Firma la care lucrez mi-a inmanat ieri o notificare pentru desfintarea postului de functionar. Am semnat pt luare la cunostinta. Contextul ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva Apollo_ro Apollo_ro Buna ziua La 1 octombrie firma la care lucrez a disponibilizat 100 de angajati. Acum, dupa mai bine de o luna, firma refuza sa elibereze cartile de munca, ... (vezi toată discuția)
Cerere de somaj facuta de angajator ??? anne_marieee anne_marieee Am fost in concediu medical pentru crestere copil, am revenit la lucru, am lucrat 1 luna si angajatorul nu face fata cheltuielilor din firma si mi-a spus ca ... (vezi toată discuția)