Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii sociale la un pfa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii sociale la un pfa

Va rog sa ma ajutati cu o neintelegere..
Daca am un loc de munca cu norma intreaga.. unde se plateste sanatatea si pensia..
Mai e necesar sa platesc la un pfa sau ii inca o data acestea..?
Precizez ca intentionez sa deschid un pfa sau ii..
george-neagu, moderator
Da. Dacă veți inregistracanual venitul net, adică doferenta dintre venitul anual total brut incasat - total cheltuieli deductibile anuale, peste plafonul de 12 salarii minime brute pe economie veți plăti obligatoriu contribuția lunara la pensie pe pfa (25% din valoarea salariului minim brut).
Deasemenea dacă acel venit net trece peste plafonul de 6 sau 12 salarii minime brute, veți plăti obligatoriu contribuție la sanatate (adica 10% din valoarea salariului minim brut) respectiv în acest an 1800 lei sau 3600 lei in total pentru 2023.