avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt în divorț cu soția mea care ea are un copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt în divorț cu soția mea care ea are un copil mulatru rezultat ...

Sunt în divorț cu soția mea care ea are un copil mulatru rezultat dintr-o aventură din timpul casniciei și eu ne putînd face copii atunci lam trecut pe numele meu acum că suntem în divorț vreau să șterg și copilul după numele meu și să nu dau pensie alimentară țin să precizez că copilul are 15 ani
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:20, 5 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti formula o actiune in tagada paternitatii, iar in cadrul procedurii probatorii se va solicita pe langa administrarea probei cu martori si interogatorii, o expertiza medico-legala, ADN/ expertiza serologica avand ca obiect determinarea paternitatii la INML. Vi se va solicita efectuarea platii costului expertizarii. Puteti suspenda dosarul de divort daca s-a cerut plata pensiei de intretinere ptr minor, pana la solutionarea cauzei ce are ca obiect tagada paternitatii fiind probabil destul de elocvent aspectul ca minorul fiind mulatru recunoasterea sa nu a fost una reala
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Aprilie 2023
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate rezolva prin proces.

București 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu sunt de părere ca nu se rezolva.
Tagada de paternitate are si un termen de actiune de 3 ani, ori termenul e implinit de mult.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, situatia poate fi complicata dar cai se pot găsi.
Trebuie și văzut exact despre ce este vorba și aceasta se face cu actele în față ca la proces.

El zice ca a recunoscut copilul...
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Aprilie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu, nu a recunoscut copilul, era casatorit la nasterea copilului, aventura zice, a fost in timpul casniciei.

Alte discuții în legătură

Recunoasterea paternitatii Elena Lidiana Elena Lidiana sun casatorita cu alt cineva dar de 2 ani sunt impreuna cu actualul meu prieten, acum sunt insarcinata si el vrea ca copilul sa poarte numele lui cum putem ... (vezi toată discuția)
Procedee de schimbarea numelui copiilor ,cu numele tatalui natural CGM74 CGM74 Dupa 10 luni de casnicie,din motive ìntemeiate,n-am separat ìn fapt,actiunea de divort a fost solicitata de catre mine dupa circa zece ani dupa (anul ... (vezi toată discuția)
Paternitate JulieC JulieC Ma adresez dumneavoastra cu o problema delicata. Sunt despartatita in fapt de fostul meu sot de doi ani de zile. Sunt intr-un proces de divort de in faza de ... (vezi toată discuția)