Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori minori alături de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori minori alături de soțulsupraviețuitor.Procedura ...

Mostenitori minori alături de soțul supraviețuitor.Procedura succesiunii la notar

Bună seara!
Vă rog respectuos să mă ajutați cu un sfat pentru următoarea situație de fapt:
Verișoara mea a decedat de covid acum 2 ani.Soțul ei și cei 2 copii ( fata de 15 ani și băiatul de 12) au rămas cu niște bunuri , printre care și o mașină pe care vor sa o vanda, pentru a-și achita datoriile la bancă. Mașina este pe numele mamei și nu pot sa -i facă nici ITP-ul.
Pot face succesiunea la notar?
Copii au nevoie de curator special?
Dacă da, cine îl numește? E numit de primărie sau de instanță?
Curatorul poate fi sora mamei decedate?
Practic , vă rog să-mi spuneți care este procedura succesiunii cu minori?Unde trebuie mers prima data?
Mulțumesc!

Adevar2, utilizator
Problema mai mare e la vanzarea masinii ca si copiii sunt proprietari, ea se va vinde dowr cu avizul instantei si trebuie probat ca vanzarea se face in interesul copiiilor, ori pare unteresul sotului sa plateasca banca.
Mulțumesc!
Un motiv ar fi că neputând sa-i facă ITP-ul mașina ruginește degeaba în curte .
As dori vă rog, să știu care este punctul de plecare.
Merge la notar ( succesiunea) și notarul îi dă ceva la mâna sa meargă în instanță pentru curator special sau întâi la instanță și qpoi la notar?
Cine face cererea , notarul sau tatăl care trăiește sau altcineva?
Cum se procedează?Care este taxa de timbru?
De la notar afla toate amanuntele privind succesiunea.
Nu am înțeles de ca nu poate face itp-ul nu are cartea si talonul?
gi-jane2, moderator
Mulțumesc!
Credeți ca ar fi mai bună varianta succesiunii si partajului în instanță?
Ma gândesc că în instanță copiilor li se va numi un curator special ( sau câte unul pentru fiecare) iar anumite bunuri ii vor reveni tatălui care va putea dispune de ele cum dorește, fără sa solicite si sa justifice instantei ca este în interesul minorilor respectivul act de dispoziție.
In instanta merge doar daca exista neintelegeri, nu e cazul. Dupa ce dezbateti succesiunea la notar, pot face partajul in instanta sau tot la notar
Mie mi se par cheltuielile prea mari acum pt cat ar primi pe masina.
Sfatuiti-va si cu un avocat, sau sa mearga la notar sa vada cat ar costa .