Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori minori alături de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori minori alături de soțulsupraviețuitor.Procedura ...

Mostenitori minori alături de soțul supraviețuitor.Procedura succesiunii la notar

Bună seara!
Vă rog respectuos să mă ajutați cu un sfat pentru următoarea situație de fapt:
Verișoara mea a decedat de covid acum 2 ani.Soțul ei și cei 2 copii ( fata de 15 ani și băiatul de 12) au rămas cu niște bunuri , printre care și o mașină pe care vor sa o vanda, pentru a-și achita datoriile la bancă. Mașina este pe numele mamei și nu pot sa -i facă nici ITP-ul.
Pot face succesiunea la notar?
Copii au nevoie de curator special?
Dacă da, cine îl numește? E numit de primărie sau de instanță?
Curatorul poate fi sora mamei decedate?
Practic , vă rog să-mi spuneți care este procedura succesiunii cu minori?Unde trebuie mers prima data?
Mulțumesc!

Adevar2, utilizator
Mergeți la un notar și o sa aflați răspunsul la toate întrebările dvs.Instanta este soluția doar atunci când exista neînțelegeri ,un proces în instanta se finalizează în mult mai mult timp asa ca instanta nu e varianta optima in speta dvs ..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Vă mulțumesc, d-le avocat!