avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori minori alături de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori minori alături de soțulsupraviețuitor.Procedura ...

Mostenitori minori alături de soțul supraviețuitor.Procedura succesiunii la notar



Bună seara!
Vă rog respectuos să mă ajutați cu un sfat pentru următoarea situație de fapt:
Verișoara mea a decedat de covid acum 2 ani.Soțul ei și cei 2 copii ( fata de 15 ani și băiatul de 12) au rămas cu niște bunuri , printre care și o mașină pe care vor sa o vanda, pentru a-și achita datoriile la bancă. Mașina este pe numele mamei și nu pot sa -i facă nici ITP-ul.
Pot face succesiunea la notar?
Copii au nevoie de curator special?
Dacă da, cine îl numește? E numit de primărie sau de instanță?
Curatorul poate fi sora mamei decedate?
Practic , vă rog să-mi spuneți care este procedura succesiunii cu minori?Unde trebuie mers prima data?
Mulțumesc!


Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Aprilie 2023
Adevar2, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adevar2 , utilizator 15:16, 2 Aprilie 2023
Mergeți la un notar și o sa aflați răspunsul la toate întrebările dvs.Instanta este soluția doar atunci când exista neînțelegeri ,un proces în instanta se finalizează în mult mai mult timp asa ca instanta nu e varianta optima in speta dvs ..
Ultima modificare: Duminică, 2 Aprilie 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Vă mulțumesc, d-le avocat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune adelinaruncan adelinaruncan buna, as vrea sa fac si eu succesiune dupa tatal meu, as vrea sa stiu daca pot sa fac succesiune acuma sau sa astept ca si fratele meu sa implineasca varsta de ... (vezi toată discuția)
Instituire curatela madalina15 madalina15 buna ziua! am si eu o nelamurire: tatal a decedat, mama traieste si au 2 copii minori si vor sa faca partajul de pe urma tatalui.. pentru cei 2 copii minori ... (vezi toată discuția)
Numire curator prin instanta de judecata madalina bobeica madalina bobeica Buna ziua, Ma poate ajuta cineva cu un model de actiune in instanta prin care tatal unei minore doreste sa fie numit curatorul acesteia pentru a se putea ... (vezi toată discuția)