Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare salarială Bună ziua daca eu și unul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare salarială Bună ziua daca eu și unul s-au mai ...

Discriminare salarială
Bună ziua daca eu și unul s-au mai mulți colegi muncim pe aceași functie și facem aceași munca iar unul are salariul mai mare asta nu înseamnă că restul suntem discriminați ? Conform legii poți obliga firma sa ți arate ( demonstreze ) că unul sau mai mulți angajați care lucrează pe aceași funcție au același salariu sau nu exista vreo modalitate ?
Salariile sunt confidentiale si angajatorul negociaza salariul cu fiecare la angajare.
gi-jane2, moderator
Prin adoptarea Cartei sociale europene, la art. 4 pct. 4, statele, printre care și România, „se angajează să recunoască dreptul lucrătorilor și al lucrătoarelor la salarizare egală pentru muncă de valoare egală”.

Egalitate salarială: Confidențialitatea salariului îi împiedică pe cei care vor să aducă în față discriminările dintr-o companie?
www.avocatnet.ro/articol_616...