avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca am efectuat autorecenzarea pe 3 mai 2022, pot ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca am efectuat autorecenzarea pe 3 mai 2022, pot solicita zi ...

Daca am efectuat autorecenzarea pe 3 mai 2022, pot solicita zi libera pe 03.06.2023 daca fac cererea pt acordare zi libera pana pe 3 mai 2023, adica in termenul de 12 luni prevazut de art 49 (3) din OUG nr.19/2020?
"Angajatorii persoanelor care fac dovada autorecenzării on-line au obligația de a le acorda acestora ziua liberă, plătită, prevăzută la alin. (1), la o dată stabilită de comun acord cu persoanele îndreptățite. Ziua liberă plătită se acordă în termen de maximum 12 luni de la data realizării cu succes a autorecenzării."
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:56, 3 Aprilie 2023
Trebuie sa solicitati ziua libera pana la data de 03.05.2023.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna, am 2 întrebări legate de recensământul online. dacă ... Adriana.30 Adriana.30 Buna, Am 2 întrebări legate de recensământul online. Dacă o persoana a făcut recensământul online in timp ce ce afla in șomaj, iar după câteva ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, în legătură cu ziua liberă pentru resensamantul ... Octavian000 Octavian000 Bună ziua, în legătură cu ziua liberă pentru resensamantul online. Mi s-a spus de la serviciu ca nu mi se acorda ziua liberă deoarece nu este plătită ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, lucrez la o firma privata din satu mare. in urma autorecenzarii ... Deborahm Deborahm Buna ziua, Lucrez la o firma privata din Satu Mare. In urma autorecenzarii am dreptul la o zi libera conform Art. 49 din OUG Nr. 19/2020. As vrea sa aflu ... (vezi toată discuția)