Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca am efectuat autorecenzarea pe 3 mai 2022, pot ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca am efectuat autorecenzarea pe 3 mai 2022, pot solicita zi ...

Daca am efectuat autorecenzarea pe 3 mai 2022, pot solicita zi libera pe 03.06.2023 daca fac cererea pt acordare zi libera pana pe 3 mai 2023, adica in termenul de 12 luni prevazut de art 49 (3) din OUG nr.19/2020?
"Angajatorii persoanelor care fac dovada autorecenzării on-line au obligația de a le acorda acestora ziua liberă, plătită, prevăzută la alin. (1), la o dată stabilită de comun acord cu persoanele îndreptățite. Ziua liberă plătită se acordă în termen de maximum 12 luni de la data realizării cu succes a autorecenzării."
Trebuie sa solicitati ziua libera pana la data de 03.05.2023.