Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca eu am lucrat in două locuri de muncă,pot ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca eu am lucrat in două locuri de muncă,pot beneficia de ...

Daca eu am lucrat in două locuri de muncă,pot beneficia de indemnizație de creștere a copilului? Și cum se procedează
Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.

In speta, cele 12 luni fi de la un singur angajator sau pot fi cumulate de la ambii ... Pentru dosarul CCC va trebuie sa aveti completata, de la fiecare angajator, aceasta adeverinta :
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic