Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie - membru comisie evaluare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie - membru comisie evaluare

Buna seara, va rog să îmi spuneți, depunerea demisiei îți încetează obligativitatea de a mai fi membru în comisia de evaluare în cadrul procedurilor de achiziții publice? Sau ești obligat să continui activitatea în comisia respectiva, până la epuizarea perioadei de preaviz? Pare forțat...
Va mulțumesc
SoniaGeorgescu, utilizator
Demisia inseamna incetarea calitati de salariat .. Autoritatea contractantă are dreptul de a înlocui un membru al comisiei de evaluare cu un membru de rezervă numai dacă persoana care urmează să fie înlocuită nu are posibilitatea, din motive obiective, de a-şi îndeplini atribuţiile care rezultă din calitatea de membru al comisiei de evaluare.
Deci depunerea demisiei nu exonerează persoana de responsabilitatea de membru în comisia de evaluare?
Va mulțumesc mult.
Potrivit legislatiei in materie, nu exista demisia din calitatea acea de membru ..numai in anumite situatii (CO, concediu medical) un membru poate fi inlocuit.
Va mulțumesc mult!