avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, O persoana cu handicap, domiciliind in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, O persoana cu handicap, domiciliind in tara, detinatoare ...

Buna ziua,
O persoana cu handicap, domiciliind in tara, detinatoare a unui card de parcare cu handicap, poate parca gratuit pe locurile de parcare marcate cu albastru din Bucuresti, in lipsa unui loc de parcare cu handicap in acea zona?
Este valabil pentru toate sectoarele din Bucuresti ?
Multumesc anticipat !
Gigi
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 17:15, 11 Aprilie 2023
poate parca contra cost. parcarile gratuite sunt: parcarea de resedinta si parcarile speciale, semnalizate corespunzator. parcarile sunt reglementate la nivel de Capitala, chiar daca sunt gestionate de sectoare
Ultima modificare: Luni, 10 Aprilie 2023
adriandimitriu, utilizator
Locurile de parcare marcate cu albastru din Bucuresti detin regim special,fiind gestionate de Primaria Capitalei
Actualmente desi exista regulament pentru acces si folosire locuri de parcare,exista contradictii de opinie intre primarul general si viceprimar referitor la posibilitatea ocuparii locurilor de parcare marcate cu albastru de catre vehicule conduse de persoane cu dizabilitati
Bucurestiul este un intreg santier cu lucrari veci de ani de zile si alte lucrari periodice sau situatii de urgenta
primarul general al capitalei a decis impreuna cu consilierii impartirea capitalei pe zone O,1,2
Tarifele practicate de Compania Municipala Parking in intervalul orar 7.00-23.00, de luni -vineri, sunt
- 10 lei/oră, în zona 0;
- 5 lei/oră în zona 1;
- 2,5 lei/oră în zona 2.
Tariful de utilizare loc parcare se achita doar pe durata zilei.
chiar daca sunt gestionate de sectoare

Locurile de parcare marcate cu albastru nu sunt gestionate de sectoare ci strict de primaria generala a capitalei !
Si legea 448 ce zice ?
Am intrebat daca nu sunt locuri de parcare pentru persoane cu dizabilitati.
Se rica autoturismul /
Se ridica autoturismul ?
Scuze ! Viteza.

Alte discuții în legătură

Stergatoare ridicate pentru parcare pe loc marcat cu albastru mariustz mariustz Buna ziua, In fata unor institutii s-au marcat parcarile cu albastru. Am lasat masina parcata pe un loc cu albastru si m-am trezit cu stergatoarele ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. suntem posesorii unui loc de parcare pentru persoane ... Alexandrusc Alexandrusc Buna ziua. Suntem posesorii unui loc de parcare pentru persoane cu handicap rezidential,,atribuit pentru numărul mașinii,cu legitimația aferentă. Acesta a ... (vezi toată discuția)
Locurile destinate persoanelor cu dizabilitati in parcarile private Adrian_MG Adrian_MG Locurile destinate persoanelor cu dizabilitati in parcarile private se platesc sau sunt gratuite? Am incercat sa citesc legea ce priveste persoanele cu ... (vezi toată discuția)