avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Stergatoare ridicate pentru parcare pe loc marcat cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Stergatoare ridicate pentru parcare pe loc marcat cu albastru

Buna ziua,

In fata unor institutii s-au marcat parcarile cu albastru.
Am lasat masina parcata pe un loc cu albastru si m-am trezit cu stergatoarele ridicate, probabil, de un functionar.
Nu sunt indicatoare cu parcarea interzisa, doar marcaje albastre.

E interzis, legal, sa parchezi pe astfel de marcaje, in lipsa unor indicatoare?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: mariustz , utilizator 00:19, 6 Martie 2023
Dreptul de a parca într-un loc marcat cu albastru aparține numai persoanei care a concesionat de la primărie respectivul loc de parcare.

mariustz a scris:

Buna ziua,

In fata unor institutii s-au marcat parcarile cu albastru.
Am lasat masina parcata pe un loc cu albastru si m-am trezit cu stergatoarele ridicate, probabil, de un functionar.
Nu sunt indicatoare cu parcarea interzisa, doar marcaje albastre.

E interzis, legal, sa parchezi pe astfel de marcaje, in lipsa unor indicatoare?

Multumesc!

Din cite stiu eu sunt parcari publice, se plateste un tarif, nu sunt concesionate, nu sunt parcari de resedinta.
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 28 Februarie 2023
latka, moderator
Este vorba despre parcarile gestionate de Primaria Generala a Municipiului Bucuresti cu regim special
Soferii care inteleg sa parcheze in locurile marcate cu albastru,riscă sancţiuni de 200 de lei pe zi şi blocarea autovehiculelor, -daca nu achită tarifele aferente.
Nu este vorba de Bucuresti, ci Ialomita.

Cum poate fi interzis daca nu exista indicatoare sa anunte acest lucru, si nici hotarare de consiliu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, o persoana cu handicap, domiciliind in tara, detinatoare ... FLYGIGI FLYGIGI Buna ziua, O persoana cu handicap, domiciliind in tara, detinatoare a unui card de parcare cu handicap, poate parca gratuit pe locurile de parcare marcate cu ... (vezi toată discuția)
Parcare pe domeniul public janteamarius janteamarius Buna ziua, Locuiesc la bloc, intr-o zona in care sunt probleme cu parcarile. In apropiere de blocul in care locuiesc, este sediul companiei Apa. In fata ... (vezi toată discuția)
Nu exista loc de parcare marcat , nu putem cumpara dar primesc somatie de parcare neregulamentara emanuela_ab emanuela_ab buna seara , am gasit eu aici in site ce fac daca primesc amenda pentru parcare pe loc platit , dar nu stiu ce pot face daca acest loc nu e marcat , fiind ... (vezi toată discuția)