Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Stergatoare ridicate pentru parcare pe loc marcat cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Stergatoare ridicate pentru parcare pe loc marcat cu albastru

Buna ziua,

In fata unor institutii s-au marcat parcarile cu albastru.
Am lasat masina parcata pe un loc cu albastru si m-am trezit cu stergatoarele ridicate, probabil, de un functionar.
Nu sunt indicatoare cu parcarea interzisa, doar marcaje albastre.

E interzis, legal, sa parchezi pe astfel de marcaje, in lipsa unor indicatoare?

Multumesc!
Dreptul de a parca într-un loc marcat cu albastru aparține numai persoanei care a concesionat de la primărie respectivul loc de parcare.

mariustz a scris:

Buna ziua,

In fata unor institutii s-au marcat parcarile cu albastru.
Am lasat masina parcata pe un loc cu albastru si m-am trezit cu stergatoarele ridicate, probabil, de un functionar.
Nu sunt indicatoare cu parcarea interzisa, doar marcaje albastre.

E interzis, legal, sa parchezi pe astfel de marcaje, in lipsa unor indicatoare?

Multumesc!

Din cite stiu eu sunt parcari publice, se plateste un tarif, nu sunt concesionate, nu sunt parcari de resedinta.
[ link extern ]
latka, moderator
Este vorba despre parcarile gestionate de Primaria Generala a Municipiului Bucuresti cu regim special
Soferii care inteleg sa parcheze in locurile marcate cu albastru,riscă sancţiuni de 200 de lei pe zi şi blocarea autovehiculelor, -daca nu achită tarifele aferente.
Nu este vorba de Bucuresti, ci Ialomita.

Cum poate fi interzis daca nu exista indicatoare sa anunte acest lucru, si nici hotarare de consiliu?