Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,Dacă mama mea a plătit impozit pe casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,Dacă mama mea a plătit impozit pe casa și pământul ...

Bună ziua,Dacă mama mea a plătit impozit pe casa și pământul mamei sale timp de 23 de ani,a angrijito până la moarte,a antretinut casa dar nu sa făcut succesiunea,poate beneficia de uzucapione? Vă mulțumesc.
Buna ziua,
Daca defuncta avea titlu de proprietate, avand in vedere ca vorbim despre descendenti directi, nu opereaza uzucapiunea, deoarece bunurile se mostenesc.
Deci mama dvs. trebuie sa faca succesiunea de pe urma mamei sale, nu uzucapiune.
Poate beneficia de uzucapiune doar dacă sunt îndeplinite condițiile de a se folosi de această instituție juridică. Din mesajul trimis este greu de dat un răspuns.