Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenintari - drept penal (amenintari cu moartea si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenintari - drept penal (amenintari cu moartea si viol) Buna ...

Amenintari - drept penal (amenintari cu moartea si viol)

Buna seara,

Va prezint o situatie de sicanare / hartuire din partea vecinului de langa curtea mea, gard in gard cu mine. Vecinul are doi copii (baieti) cu varste cuprinse aproximativ intre 11-13 ani care joaca fotbal langa gardul comun (unde am terasa si gratarul) in mod brutal, zilnic, de la 10 dim pana la 10 seara,, impreuna cu altii copii "invitati" cu intentie/scop sa fie cat mai multi pentru larma (multi la numar- baieti de aceeasi varsta) urmarind sa scape mingiile (nu doar una, ci orice mingie este indreptata/sutata cu scopul de a cadea in capul meu/curtea mea) zilnic (chiar in capul meu cand ma aflu in curte, in mod intentionat, urland ca pe stadion de cate ori sunt acasa., vin sau plec... in curte. Practic totul este facut intentionat la indemnul vecinului meu, respectiv tatal copiilor sus-mentionati care are probleme psihice si isi instiga copii la a se comporta (citez: "da-i mai tareeee) ca si cum ar vrea el sa se comporte, dar numai ca el este adult si poate fi "judecat" si vinovat pentru ca este adult, astfel ca isi baga la inaintare copiii + "invitatii speciali" spunand ca ei sunt doar copii si nu are nimeni ce sa le faca pentru ca, copiii lui fac ce vor, nu exista lege, reguli... asta fiind educatia pe care le-o da. Ii invata sa urce pe gardul comun, (inclusiv el se urca "dandu-le exemplu") sa tipe, sa urle... daca mingea lor cade in curtea mea, copiii se urca pe gard incercand sa coboare in curtea mea pentru a-si lua mingea sau folosesc lopeti, bete etc. pe lungimea gardului comun pentru a-si recupera mingea/mingiile, fara sa fiu anuntata si solicitata sa inapoiez mingiile. Vazand live aceste lucruri, dar si cu inregistrari, am incercat sa vorbesc cu vecinul, respectiv cu tatal copiilor, care in raspunsul lui, citez: "fac ce vreau copii mei, nu ai ce sa faci. (tipand cu nonsalanta)" Apoi au urmat amenintari din partea acestuia la adresa mea cu moartea si violul. Am chemat politia, nu i-a facut nimic parintelui. Au spus sa depun plangere. M-am consultat cu un avocat si mi-a spus ca mai bine nu actionez in instanta, avand in vedere faptul ca sufera de probleme psihice, s-ar putea ca actiunea in instanta sa se rasfranga asupra mea din partea agresorului prin mult mai multe amenintari sau chiar trecerea la faptele amenintatoare. Ce este de facut in acest sens, pentru a nu mai trai sub teroare zilnic, la orice ora? Pot actiona in instanta pentru hartuire? ar fi vreo sansa de castig de cauza? Practic vecinul actioneaza prin manipularea copiilor lui si a celor "invitati" pentru distrugerea bunurilor mele, a sanatatii mele fizice, dar si psihice cauzand teroare. Mentionez ca vecinul mi-a confirmat cu o alta ocazie ca este pe tratament psihiatric. Mentionez ca nu am avut alte conflicte intre noi... deci nu ar avea niciun motiv sa faca ceea ce face si presupun ca face ceea ce face pentru a facut o obsesie pentru persoana mea si a surorii mele (necasatorite), pentru ca din acel moment au inceput aceste sicanari. Varsta vecinului fiind apropiata fata de noi.

Intrebare: Ce as putea sa fac sa opresc aceasta hartuire? Care este rezolvarea pentru aceasta situatie ca sa nu mai continue cu astfel de comportamente? Exista temei legal sau trebuie sa ma mut?

Multumesc!
Daca ati discutat pe larg și pe toate detaliile de fapt și de drept cu avocatul este posibil sa va fi sfătuit bine.
Insa, în caz de amenințări, dacă exista probe politia trebuie sa ia măsuri.
Cea mai mare problemă este aceea daca nu exista probe și agresorul nu pățește nimic intrucat acesta va capăta și mai mult curaj și totul se poate transforma într-un film de teroare psihologică.
Din acest motiv trebuia sa discutati cu avocatul si cum ați putea aduna probe și sa va consilieze o perioadă de timp.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pentru amenintari daca detineti dovezi -sesizati oficial politia
Pentru disconfortul cu escaladatul gardului,realizati inaltarea acestuia eventual montare sisteme protectie