Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce venituri nu se iau in calcul la stabilirea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce venituri nu se iau in calcul la stabilirea cuantumului pensiei ...

Ce venituri nu se iau in calcul la stabilirea cuantumului pensiei alimentare ? Daca angajatul primeste lunar, 75% pt orele lucrate in wekeend (nr acestor ore difera de la o luna la alta), se iau in calcul si aceste venituri ?
La calculul pensiei de intretinere se iau in calcul toate veniturile parintelui obligat la plata.
Si nu conteaza ca ia intr-o luna mai mult sau in alta mai puțin, ca se stabileste in procent.
Doar INDEMNIZAȚIILE (de handicap) și DIURNELE șoferilor de tir și a altor categorii care beneficiază real de DIURNE nu se iau în calculul pensiei de întreținere.

Orele suplimentare și orice alte venituri, cu excepția unor indemnizații/diurne, se iau în calcul.

Ca un exemplu, indemnizația de handicap nu se ia în calcul, pentru că are destinație specială.

Iată și baza legală: Art. 729, alin. 7, Cod procedură civilă - Limitele urmăririi veniturilor bănești.

(7) Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.
Dapix, utilizator