Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poate beneficia de CM mama unui copil de 12 ani operat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poate beneficia de CM mama unui copil de 12 ani operat și imobilizat ...

Poate beneficia de CM mama unui copil de 12 ani operat și imobilizat în aparat gipsat ptr 6 săptămâni?
Cred ca ar fi bine sa intrebati medicul de specialitate.

Ordinul nr. 15/2018:
ART. 46
(1) Certificatul de concediu medical pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani şi îngrijirea copilului cu handicap în vârstă de până la 18 ani pentru afecţiuni intercurente se eliberează de medicul curant, în condiţiile şi până la duratele maxime prevăzute de lege.
(2) În situaţiile în care copilul este diagnosticat cu boli infectocontagioase, este imobilizat în sisteme de imobilizare specifice aparatului locomotor sau este supus unor intervenţii chirurgicale, durata concediului medical va fi stabilită de medicul specialist, în funcţie de evoluţia bolii.