avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... REF TAXA TIMBRU 3% DIN VALOAREA MASEI PARTAJABILE,APOI ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

REF TAXA TIMBRU 3% DIN VALOAREA MASEI PARTAJABILE,APOI TAXA FOND SI APEL

Buna ziua,sa zicem chiar daca este 23,55 hrs/25 ian

Respectuos va rog raspunsul la intrebarea= DE CITE ORI PLATESC 3 % DIN VALOAREA MASEI PARTAJABILE INTR-UN PROCES DE PARTAJ,RECURS,APEL ??? 1) LA DESCHIDEREA PARTAJULUI = TAXA TIMBRU = 3 %,, APOI 2) TAXA FOND SI APEL IN FAZA A DOUA = LA RECURS,,, APOI 3) LA "" APEL IARASI VOI PLATI ACEST SUPERB PRIETEN NUMIT 3 % ????? DIN VALOAREA MASEI PARTAJABILE ???
Va multumesc mult si ANTICIPAT// bunkerom9293@yahoo.com
Stimate domn, nu se intelege mai nimic din mesajele dvs, incercati sa expuneti problema fara aprecieri de genul "sa traiti bine", fara punctuatie excesiva, fara sa tipati la utilizatori prin folosirea majusculelor si fara sa postati mesaje consecutive, asa cum prevede si regulamentul de postare. Multumesc.
romascanu a scris:

- fond (prima instanta)
- apel
- recurs
(asta-i ordinea).

Partea cu 50% vad ca ati inteles-o.
Dar nu inteleg de ce sunteti asa de ...convins :) ca veti pierde si la fond astfel incat, declarand apel, sa platiti dvs. taxa de timbru pentru apel, si in apel , pentru a plati tot dvs. taxa de timbru pentru recurs.
Poate or mai plati si altii ;)

Rugaminte: nu faceti exces de majuscule pentru ca textul devine greu de citit



daca domnia-sa va folosi calea de atac, desigur ca va trebui sa achite taxele impuse de instanta. 3 Procente par neinsemnate daca nu ar trebui sa fie calculate din valoarea litigiului. Desigur ca oricine strramba un pic din nasuc, atunci cand trebuie sa plateasca o suma atat de mare. In plus, in Romania se anuleaza actiunea daca nu platesti taxele judiciare. Ar fi fost mai bine daca s-ar fi putut suspenda cauza pana la achitarea completa a taxelor de catre cel cazut in aceasta obligatie.
1. Fiind reclamant la instanta de fond, veti achita taxa de 3%.
2. Daca hotararea data la instanta de fond va satisface, atunci nu veti mai ataca-o astfel ca nu veti mai achita aceasta taxa. Poate ca hotararea pronuntata nu-i va conveni paratului, si atunci acesta o va ataca si va fi obligat la plata a 1/2 din aceasta taxa achitata la fond.
3. Daca suma de partajat este mica, nu vor fi doua cai de atac, ci una - recursul.
Sunteti foarte suparat, dar nu inteleg de ce sunteti suparat pe noi ... Pana acum 1 an, aceasta taxa era fixa de 19 lei, dar statul a constatat ca sunt foarte multe cereri de partaj bunuri comune sau partaj succesoral si a spus ca este o sursa foarte buna de castig si, cum nimic nu-i scapa Statului cand vine vorba de bani, a modificat aceasta taxa de timbru de la foarte putin la foarte mult.
4. Daca nu aveti posibilitati materiale, aveti la indemana posibilitatea apelarii la acordarea ajutorului public judiciar, cu respectarea conditiilor prevazute de OUG nr. 51/2008 care prevede acordarea de scutiri, reduceri a taxelor de timbru, onorariu avocat, onorariu expert etc. ;)
cora2006 a scris:

1. Fiind reclamant la instanta de fond, veti achita taxa de 3%.
2. Daca hotararea data la instanta de fond va satisface, atunci nu veti mai ataca-o astfel ca nu veti mai achita aceasta taxa. Poate ca hotararea pronuntata nu-i va conveni paratului, si atunci acesta o va ataca si va fi obligat la plata a 1/2 din aceasta taxa achitata la fond.
3. Daca suma de partajat este mica, nu vor fi doua cai de atac, ci una - recursul.
Sunteti foarte suparat, dar nu inteleg de ce sunteti suparat pe noi ... Pana acum 1 an, aceasta taxa era fixa de 19 lei, dar statul a constatat ca sunt foarte multe cereri de partaj bunuri comune sau partaj succesoral si a spus ca este o sursa foarte buna de castig si, cum nimic nu-i scapa Statului cand vine vorba de bani, a modificat aceasta taxa de timbru de la foarte putin la foarte mult.
4. Daca nu aveti posibilitati materiale, aveti la indemana posibilitatea apelarii la acordarea ajutorului public judiciar, cu respectarea conditiilor prevazute de OUG nr. 51/2008 care prevede acordarea de scutiri, reduceri a taxelor de timbru, onorariu avocat, onorariu expert etc. ;)

Cam greu se acorda reducerea la taxa de timbru. Din pacate suntem in Romania......
M-a tinut procesul pt acordarea de ajutor public judiciar 6 luni....Am umblat la termene pana m-am saturat...am intocmit situatii pana am tampit...chiar si ancheta sociala de la consiliu.
Desigur ca in prima faza instanta mi-a refuzat ajutorul public. Aceste dosare sunt tratate la modul superficial. In cazul meu instanta nu a putut sa faca diferenta nici acar intre salarul net si cel brut!!!! Mare rusine sa le fieX-(
Apoi facut recurs in baza articolului 34. - (1) si (2) si evident nelipsita de "ploaia" de e-mailuri inregistrate de Guvern la adresa d-lui Boc....cele mai multe fara raspuns. Totusi, dupa cateva luni cam 3-4 luni de la primul e-mail, toate e-mailurile mele au fost directionate catre Judecatoria Zalau, unde apartine acest dosar.
Iar la termen, sa nu mai spun ca a iesit un circ frumos din partea mea la adresa d-lui Presedinte de vreo 30 de ani care judeca acest dosar........care m-a intrebat de ce nu imi iau avocat ? La care eu ii zisesem :" pt ca nu imi acorda ajutor judiciar ca sa-mi pot permite sa imi iau avocat. Imi periclitati viata !!! Ba chiar imi sugerati sa imi mai fac credit la banca inca 100 de milioane (atata e taxa mea).....cata nerusinare!!! Pot sa ajung in somaj in orice moment. Am sa ma adresez la drepturile omului pt acest lucru." Pe langa asta a zis asa : ca eu urmaresc dobandirea unor bunuri. La care eu : NUUUUUU....Gresit d-le Presedinte. Eu urmaresc recuperarea acelor bunuri care ma privesc. Sunt doua notiuni total distincte. Vad ca nu sunteti in stare sa faceti diferenta!"
Ei si in urma acestor lucruri....a inrosit ca un rac. Avea si de ce.
Recunosc ca a fost urat din partea mea. Insa nu are nici un drept de a-mi sugera sa ma bag in banca pt taxa de 3% , cand in situatiile depuse la dosar figureaza clar ca am ramas cu o datorie de aprox 130 milioane investita in litigiu, in care sta doar el cu concubina...caci m-a alungat! Pt ce ? Sa mai achit si dobanda? Pai unde ajungem d-le?
Guvernul Boc a avut grija de a mari taxa de la 1% la 3%....insa de cuantumul salariilor nu a avut grija sa mareasca de 3x ca sa aiba un motiv in baza caruia a marit-o.
In final doresc sa va zic, ca am castigat reducerea la 50% din taxa si plata in 20 de rate lunare.
Pt cei ce vor sa primeasca ajutor public sa intocmeasca in baza acelui articol de mai sus cererea, caci altfel doar pierde timpul. Daca faceam si eu asa in 3-4 luni iesea sentinta...asa s-a mai amanat.
Mult succes si sa nu va dati batuti. Ca la noi in Romania, nicaieri. Daca nu faceti gura si nu cereti.....NU primiti!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe de timbru (apel, recurs) voinea75 voinea75 Va rog sa-mi spuneti cat trebuie sa platesc taxa de timbru partaj. Sunt in faza de prima instanta (fond cred).Am platit 3% din valoare. Urmeaza apelul, apoi ... (vezi toată discuția)
Anulare raport de expertiza in cale de atac apel-respins ca netimbrat anadanaila anadanaila pe rolul unei judecatorii am avut o actiune de partaj judiciar, valoarea masei de partaj apreciind/o la suma de cca.15.000 lei avand in vedere ca valoarea de ... (vezi toată discuția)
Taxe timru judiciar apel valik valik cine poate sa-mi spuna cam cat ar costa taxa timbru judiciar apel partaj bunuri comune.valoare imobil 356 000 roni ( valoare estimata expert nereala ). in ... (vezi toată discuția)