Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! In data de 17.04 fiicei mele si altor 4 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! In data de 17.04 fiicei mele si altor 4 prietene de ...

Buna ziua! In data de 17.04 fiicei mele si altor 4 prietene de ale ei li s-au furat telefoanele, gentile si portofelele. La aprox 30 de minute de la incident am ajuns si eu acolo alaturi de politisti, care au programat declaratiile pe 19.04 deoarece “era sarbatoare” cu toate ca telefoanele aveau locatia pornita si le stiam locatia. Ieri am fost la politie impreuna cu mai multe dovezi(de pe carduri s-au efectuat tranzactii la diferite magazine din zona) si avand toate datele acestea nu vad ce i-ar putea impiedica din a verifica camerele de supraveghere in vederea identificarii acestora. As dori sa stiu ce as putea sa fac pentru a accelera procesul deoarece am inteles de la cineva din interior ca faptasul ar avea ”pile” si politia incearca sa traga de timp. In cazul in care nu se gasesc faptasii cine este vinovat? Cine acopera prejudiciul care ar fi putut fi recuperat atat de usor avand locatia telefoanelor? Va multumesc.
De cand au politistii liber de sarbatori? Ciudat.
Pe 17 ar fi trebuit sa sunati la Banci (serviciul carduri) pentru blocarea cardurilor furate. Acum e mai greu de dovedit ca altii au facut acele tranzactii. Hotii vor plati daca au de unde.
Incercati o audienta la comandant.
Ati solicitata bancilor blocarea cardurikor?
Solicitati oficial la politie sa dispuna ridicarea datelor stocate de sistemele de supraveghere din zona unde a avut loc evenimentul si din zona bancomatelor
Unitatile bancare pot comunica politiei bancomatele de unde au fost efectuate operatii bancaresi implicit politia poate identifica persoanele care au folosit cardurile sustrase

ynocentta a scris:

Ati solicitata bancilor blocarea cardurikor?
Solicitati oficial la politie sa dispuna ridicarea datelor stocate de sistemele de supraveghere din zona unde a avut loc evenimentul si din zona bancomatelor
Unitatile bancare pot comunica politiei bancomatele de unde au fost efectuate operatii bancaresi implicit politia poate identifica persoanele care au folosit cardurile sustrase

Am solicitat blocarea cardurilor in acea seara la 2 ore de la eveniment, cardurile fusesera deja folosite.