Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt bani de pe card
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt bani de pe card

Am si eu o problema, mi s-a furat cardul cu pin cu tot, mi-a fost scoasa o suma de bani de pe card. Am fost la politie, am facut rost de imaginea de la bancomat-ul de la care s-au scos banii, pe imagine apare o persoana necunoscuta.
Intr-o prima faza politaiul a cautat intr-o baza de date a politiei intr-o lista cu persoanele care locuiau prin zona respectiva, si a gasit doua persoane care semanau cu faptasul.
O persoana a fost chemata la politie, i s-a propus sa faca testul cu detectorul de minciuni si aceasta a refuzat, iar a doua persoana nu este de gasit, cel putin momentan.
puteti sa-mi spuneti care este procedura in acest caz si ce sanse am sa-mi mai vad banii ?
vor continua cercetarile pina la identificarea faptasilor.
intrebarea este - cum v-au furat PIN?
Presupun ca aveati pinul in portofel impreuna cu cardul, nu?

De obicei bancile au si o asiguare pentru furtul de carduri, cititi contractul incheiat cu Banca si vedeti daca aveti si o asigurare de acest gen. Desigur, banca ar putea sa nu va plateasca suma furata pentur ca nu ati respectat normele de securitate care sunt scrise pe plicul cu care ati primit cardul.
daca PIN a fost pierdut fara respectarea normelor de securitate impuse de banca prin contract, nu veti fi despagubit de banca.
in privinta hotilor, putine sanse sa fie solvabili - au cheltuit banii si fiti sigur ca nu si-au cumparat case si masini cu ei.