avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii necesare - Manager Proiect Informatic - cod COR ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii necesare - Manager Proiect Informatic - cod COR 251206

Am o intrebare legata de studille necesare pentru functia "Manager de Proiect Informatic" (Cod COR: 251206). Sunt absolut necesare studii superioare pentru angajare pe aceasta functie? Sau sunt de ajuns studii medii + facultate in curs? Informatiile pe care le-am gasit sunt putin contradictorii.

Pe de o parte, codul COR 251206 este teoretic incadrat in vechea grupa majora 2 din codurile COR ISCO 08, pentru care cerintele de studii erau Nivel 4 (studii superioare). Se mai aplica aceasta cerinta? Adica, din punct de vedere legal, sunt obligatorii studiile superioare pentru aceasta functie sau ramane la latitudinea angajatorului?
cod COR vechi ISCO 08 = 213906 manager proiect informatic
cod COR nou ISCO 88 = 251206 manager proiect informatic
[ link extern ]

Pe de alta parte, am gasit o informatie contradictorie in ordinul Nr. 1168/2017/3024/2018/492/2018/3337/2017 din 14 decembrie 2017
Acest ordin face referinta la scutirea de impozit pe venit in domeniul IT.
Conform articolului I, punctul 1, aliniat c), sunt de ajuns studii medii, daca persoana urmeaza in prezent cursurile unei facultati: "[...] sau deţin o diplomă de bacalaureat şi urmează cursurile unei instituţii de învăţământ superior acreditate şi prestează efectiv una dintre activităţile prevăzute în anexă"
[ link extern ]

Deci e legala si posibila urmatoarea situatie?
Studii medii finalizate (diploma BAC) + Studii superioare in curs = Angajat in functia "Manager de Proiect Informatic" (Cod COR: 251206)

Ma intereseaza pentru obtinerea scutirii de impozit pe venit in domentiul IT, pentru care ar fi necesar sa fiu angajat pe functia "Manager de Proiect Informatic", dar nu am studiile superioare finalizate.
Precizez ca activitatea operatorului economic include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 5821, 5829, 6201, 6202, 6209).

Alte discuții în legătură

Angajare post it anelia88 anelia88 Buna ziua! As vrea sa stiu daca o persoana ce a terminat un liceu cu profil uman (detine diploma de bacalaureat) poate fi angajata in domeniul IT daca ... (vezi toată discuția)
Scutirea de impozit e valabila si pentru studii la id cris2279 cris2279 Buna ziua, In contextul acestei noi legi valabila de la 01/02/2018, persoanele care lucreaza in IT si care urmeaza cursurile ID pot fi si ele scutite de ... (vezi toată discuția)
Manager proiect informatic - impozit de venit in it (nescutit) CristianT95 CristianT95 Buna! As avea o intrebare legata de taxele mele. Cand am fost angajat, in contract mi-a fost oferit codul COR 251206, Manager Proiect Informatic. Intrebarea ... (vezi toată discuția)