Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Am în întreținere o fată de 21 de ani ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Am în întreținere o fată de 21 de ani cu miastenia ...

Bună ziua. Am în întreținere o fată de 21 de ani cu miastenia gravis și tiroidită autoimună cronică. Are certificat de handicap. Anual sau de două ori pe an, trebuie să facă investigații. Vă rog, îmi puteți spune de căte zile pe an, beneficiez ca angajat, de concediu de odihnă suplimentar și de concediu medical, pentru îngrijirea persoanei cu handicap? Vă mulțumesc !
Concediu de odihna suplimentar nu aveti, decat daca exista in Reg. Intern sau in ccm aplicabil .

OUG 158/2005
Articolul 26
(1) Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.
(1^1) În cazul copilului cu afecțiuni grave, asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 18 ani.

.....
Articolul 29
(1) Durata de acordare a indemnizației prevăzute la art. 26 alin. (1) este de maximum 45 de zile calendaristice pe an pentru un copil, cu excepția situațiilor în care copilul este diagnosticat cu boli infectocontagioase, este imobilizat în sisteme de imobilizare specifice aparatului locomotor sau este supus unor intervenții chirurgicale. În aceste cazuri, durata concediului medical este stabilită de către medicul specialist în funcție de evoluția bolii.
(2) Durata de acordare a indemnizației prevăzute la art. 26 alin. (1^1) este corespunzătoare numărului de zile calendaristice aferente duratei concediului medical stabilite de medicul specialist.
....
Cornel Vasile, Consilier juridic