Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, dacă o persoana a fost condamnata la 1 an ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, dacă o persoana a fost condamnata la 1 an de închisoare ...

Bună ziua, dacă o persoana a fost condamnata la 1 an de închisoare cu suspendare pentru conducere sub influenta băuturilor alcoolice iar ulterior a fost reabilitată de drept, aceasta poate susține examenul pentru una dintre școlile de politie sau jandarmerie ale M. A. I.? "să nu aibă antecedente penale, cu excepţia situaţiei când a intervenit reabilitarea"
intervenind reabilitarea, orice interdictii si decaderi dispar. Cazierul este curat. Cei de la scolile de politie sau jandarmerie ar putea cauta ALT motiv sa va respinga