avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... extras de carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

extras de carte funciara

extras de carte funciara
extrasul de carte funciara este pe numele mamei mele decedata in 1998 si cuprinde 2 ha de pamint care le-a primit si ea la rindulei de la parintii ei,
Cine are drept la mostenirea pamintului sotul mamei decedat in 1996, sora mea decedata in 2013,fiul surorei mele decedat in 2001
Va intreb daca are drept fratii mamei mele sau doar eu singurul copil al mamei care sint inca in viata. multumes
Cel mai recent răspuns: Corina89 , utilizator 09:47, 26 Aprilie 2023
Daca tatal a murit primul, au dreptul sotia si copii. Dupa moartea mamei , copiii, daca si sora dvs a decedat, dvs aveti dreptul din cate stiu. Mergeti si dati declaratia notariala de acceptare a mostenirii dupa fiecare persoana decedata, daca nu ati facut asta. Incercati totusi sa consultati un avocat. Este prima regula as spune in orice situatie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sora noastra ne-a pacalit, cred pe toti fratii, cand mama era pe patul de moarte Euroinvest Euroinvest Santem cinci frati si as vrea sa stiu cum pot afla daca mama noastra a vandut partea ei de proprietate pe timpul cand traia. Precizez ca ambii parinti sunt ... (vezi toată discuția)
Adeverinta proprietate in baza legii 18/1991 taspe27 taspe27 in anul 1998 s-a eliberat adv de proprietate pe numele a 2 proprietari ,iar in anul 2001 s-a eliberat titlul pe un singur mostenitor ,sotia acestuia .Adica ... (vezi toată discuția)
In certificat mostenitor emis in 1957 din totalul de 4 ha este ... bulzanv bulzanv In certificat mostenitor emis in 1957 din totalul de 4 ha este trecut tatal meu care are drept la 2 ha pamint si sora lui avind drept la alte 2 ha ... (vezi toată discuția)