Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Eu împreuna cu prietenul meu suntem pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Eu împreuna cu prietenul meu suntem pe cale sa cumpărăm ...

Buna ziua!
Eu împreuna cu prietenul meu suntem pe cale sa cumpărăm un apartament împreuna, banii fiind la comun, deci totul este in mod egal. Vreau sa știu dacă se poate ca proprietatea sa fie trecută pe amândoi? (Deși nu suntem căsătoriți momentan). Vrem ca actele casei sa fie pe amândoi.
Se poate cumpăra respectivul imobil în coproprietate. Nu trebuie sa fiți căsătoriți ca să cumpărați în coproprietate, în cotele pe care le doriți.
Da, se poate. Veti fi coproprietari.
Nu uitati sa mentionati si cota financiara a fiecaruia (egala sau nu).