Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Plată anticipată la o clinică dentară
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Plată anticipată la o clinică dentară

În urma unei infecții apărute brusc, am fost la o clinică dentară unde, în urma investigațiilor s-a stabilit că am nevoie de operație, extracții pe partea stângă jos și implanturi. De asemenea pe partea stângă sus va fi nevoie de un implant, pe moment urmând să fie puși dinți provizorii. Pentru toată lucrarea mi s-a cerut suma de aproape 20.000 de lei, urmând să plătesc jumătate în prima etapă, când se face operația, asanarea locului, dinții provizorii, ceea ce am și făcut dar în două tranșe, cu toate că cei de la clinică nu au prea fost de acord, trebuia să dau banii înainte să înceapă lucrarea. Ei au făcut un deviz de lucrări pe etape dar nu au vrut să-mi dea o copie și nici să mă lase să-l fotografiez. Pe chitanțe au scris la general ”lucrări dentare”. Acum vine etapa a doua cu implantul propriu zis când solicită să le dau toți banii în momentul când se ia amprenta dentară, nu la sfârșit și nici în două tranșe. Bineînțeles că vor scrie pe chitanță tot ”lucrări dentare”. Întrebarea mea e dacă este legal să ceară toți banii înainte de finalizarea lucrării și cum ar fi indicat să procedez.
POMPILLIA, utilizator
Nu e ilegal, fiind o lucrare personalizată, dar nu trebuie să fiți de acord