avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce pot face sa fie respectata decizia judecatoreasca...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce pot face sa fie respectata decizia judecatoreasca...

Ce pot face dacă ,după divorț,soția nu lasă copilul minor sa vorbească la telefon cu mine,numai în prezenta ei,deși avem hotărâre definitiva în ceea ce privește (timpul petrecut cu copilul ,perioada când sa stea cu mine,etc.)Precizez ca fetita are 8 ani și o influențează în relația cu ea.Ce pot face ,fără ca fetita sa sufere?

Cel mai recent răspuns: cosmin2005 , utilizator 00:23, 11 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este mentionata in hotarare modalitatea de pastrare a legaturii prin telefon/apel video?
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar fi bine sa va cautati avocat daca deja exista probleme.
Aveti nevoie de consiliere juridica asa cum exista consilierea psihologică.

Astfel de probleme trebuie abordate cu mare atenție și cu sprijinul unui avocat specializat și experimentat în astfel de probleme.

Faptul ca aveți program de vizita contează foarte putin, sau chiar deloc in ceea ce privește discuțiile telefonice.
Abordarea este total diferita in practica juridica fata de cum o gândiți.
Trebuie sa existe și o strategie.

București 2023
Ultima modificare: Miercuri, 3 Mai 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
O strategie se stabilește discutând cu un avocat,trebuiesc strânse probe în sensul celor povestite de dvs probe necesare pt a face demersuri ulterioare..
Ce scrie în sentinta ce program de relații personale aveți?
Avem menționate zilele în care fetita sa fie la mine,perioade din vacanta când sa fie cu mine,dar nu pot sa o iau pentru ca fetita zice ca nu vrea,dar când ne întâlnim și e singura e ok,se comporta normal,dar când e cu mama-sa ii e teama și nu vorbește..Nu știu cum sa procedez



cosmin2005 a scris:

Ce scrie în sentinta ce program de relații personale aveți?

Alte discuții în legătură

Minor influențat negativ de către tata adrianas12 adrianas12 Va rog sa ma ajutați cu un sfat pentru cum as putea acționa în situația în care ma aflu. Sunt în divort și minorul de 6 ani sta la mine. Avem o relație ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! cum sa procedez in cazul in care fosta soție n-a ... Buna ziua! Cum sa procedez in cazul in care fosta soție n-a respectat niciodată planul parental propus de instanța (de 4 ani), Raspunsurile DGASPC sunt ... (vezi toată discuția)
Program vizita minor impiedicat de mama Fane_S Fane_S Buna ziua ! As dori sa va intreb , ce as putea face in cazul meu , in legatura cu vizita copilului meu , pe care nu mi-l lasa fosta sotie , eu avand drept de ... (vezi toată discuția)