avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire sotul bunicii decedate Buna ziua, dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire sotul bunicii decedate Buna ziua, dupa moartea bunicului, ...

Mostenire sotul bunicii decedate

Buna ziua, dupa moartea bunicului, bunica s-a recasatorit. Bunica a decedat, a decedat si sotul bunicii, intrebarea este noi participam impreuna cu succesorii sotului bunicii la mostenirea ramasa de pe urma lui?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 20:45, 4 Mai 2023
Da.
Dvs il mosteniti pe bunic, pe bunica, daca copiii lor nu mai sunt in viata.
Pe sotul bunicii nu il mosteniti ca nu sunteti rude, il mosteneste neamul lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenirea unei case ancabrasov ancabrasov Buna ziua. Bunicul meu bun din partea mamei s-a recasatorit dupa decesul bunicii mele si a construit o casa cu noua lui sotie,ei doi nu au mai avut copii decat ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața! pe 27 aprilie 2021 a murit cumnata mea, pe ... Erika087 Erika087 Bună dimineața! Pe 27 aprilie 2021 a murit cumnata mea, pe 19 mai 2023 soacra mea a decedat, pe 12 februarie 2024 a decedat soțul meu, iar pe 28 februarie ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am si eu o intrebare pe subiectul mostenirilor. bunicii ... MariaClara1 MariaClara1 Buna ziua, am si eu o intrebare pe subiectul mostenirilor. Bunicii mei au divortat. Bunicul meu doar a plecat de acasa, nefacand niciun partaj pentru ... (vezi toată discuția)