Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună, aș avea o întrebare dacă îmi permiteți. Eu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună, aș avea o întrebare dacă îmi permiteți. Eu am avut ...

Bună, aș avea o întrebare dacă îmi permiteți. Eu am avut o mama vitrega care, când am împlinit vârsta de 18 ani, m-a înfiat. A murit la distanță de câțiva ani, in anul 2003. Ea, a avut două surori,
care încă sunt in viață. Eu, eram in străinătate la vremea aceea. A avut loc succesiunea unde, surorile au declarat că sora lor decedată nu a avut copii, că urmare, au beneficiat /au împărțit intre ele cele ce era de împărțit. Am aflat de puțin timp că au declarat că sora lor decedată nu ar fi avut copii (moștenitori,) Este o ilegalitate, ar trebui sau mai bine spus, aș putea să mai fac ceva? Mulțumesc
Buna ziua,
Da, puteti ataca in instanta certificatul de mostenitor si sa solicitati anularea acestuia.
Problema e destul de complexa cu anularea certificatului de moștenitor, deoarece dvs trebuia sa acceptați succesiunea în termen de 1 an de la moartea mamei și nu se poate spune ca nu ați știut de decesul ei. Neacceptand succesiunea în termen, ați riscat sa ajungeți la ce s-a ajuns. Acum nu știu dacă sunt acte de acceptare tacita. V-ar putea ajuta. Mai degrabă puteți acționa pe latura penala pentru fals în declarații al celor doua surori. Acum nu știu dacă nu se vor prevala de faptul ca nu au știut ca v-ar fi înfiat. În funcție de datele concrete ale spetei, aveți nevoie de un avocat.
Și v-ați gândit după 20 de ani că poate ar fi trebuit să moșteniți și Dvs ceva? De ce ați așteptat atât?
Și ele pot să susțină că e dubioasă înfierea asta. Mai erați și în străinătate și nu ați știut ce se întâmplă. Cazul e mai complicat decât pare. Înfiere la distanță, la vârstă majoră cu câțiva ani înainte să moară.
POMPILLIA, utilizator