Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, 1. Daca intr-un apartament nu locuieste ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, 1. Daca intr-un apartament nu locuieste nimeni, fiind ...

Buna ziua,
1. Daca intr-un apartament nu locuieste nimeni, fiind calculata intretinerea pentru zero persoane, mai trebuie sa fie incluse la intretinere cheltuieli legate de lift, lumina pe holul blocului si cheltuieli de curatenie in bloc?
Conform carei legi/articol?
2. Daca la un apartament din bloc s-au facut modificari interioare fara autorizatie/acord din partea asociatiei, care este dreptul meu ca vecin de a verifica aceste modificari? Si unde se poate face sesizarea?
Va multumesc!
1. Conform art 85 din legea 196/2028.
2. Conform niciunei legi.

latka, moderator
Dv ca persona fizica nu detineti autoritatea si competenta sa verificati eventuale interventii neautorizate in alte proprietati
Aveti dreptul sa sesizati oficial serviciul disciplina in constructii din cadrul primariei teritoriale si inspectoratul de stat in constructii
Multumesc!