Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe profit VS impozit pe microintreprindere ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe profit VS impozit pe microintreprindere 2023-2024

Buna ziua,
Detin un SRL (cod caen 7112) care nu a avut si nu are angajati, in urma OUG 16 sunt OBLIGAT ca in 2023 sa trec la impozit pe profit (16%) din cauza neindeplinirii conditiei de a avea minim 1 angajat (restul conditiilor fiind indeplinite). Stiu ca pana la 31 martie 2023 trebuie declarata schimbarea vectorului fiscal prin formularul 700 prin care declar ca trec la impozit pe profit (fiind obligat nu este optiunea mea). Stiu ca odata cu alegerea de a avea impozit pe profit nu ma mai pot intoarce niciodata la impozit de 1%.Intrebarea mea este:
Daca in anul 2023 o sa angajez pe cineva de la 01.01.2024 pot trece la impozit pe microintreprindere 1% (bineinteles indeplinind toate conditiile)?
Chiiar daca veti trece la impozit pe profit incepand cu 01.01.2023 pt ca nu aveti salariat la 31.12.2022 , daca la 31.12.2023 indepliniti conditiile sa fiti micro de la art 47 din Codul Fiscal , atunci incepand cu 01.01.2024 veti putea opta pt MICRO pentru ultima data.

Adica daca ulterior depasiti in 2024 500.000 euro sau nu veti mai avea un salariat in 30 zile de la ultimul , atunci veti trece din nou la profit cu TRIM in care nu mai indepliniti conditiile FARA POSIBILITATEA sa mai reveniti vreodata la MICRO. ( asta daca nu se schimba cumva legea ...who knows :)) )
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Multumesc de raspuns, cat despre ultima parte :)) mai vine un ministru si mai schimba ceva si o sa se poata iar, chiar ma astept la asta!