Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cartea de imobil reactualizata?Buna ziua! Va rog, in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cartea de imobil reactualizata?Buna ziua! Va rog, in numele locatarilor dintr-un bloc cu proprietari, ...

Buna ziua! Va rog, in numele locatarilor dintr-un bloc cu proprietari, sa ne lamuriti si pe noi intr-o problema : locuim intr-un bloc unde Responsabil bloc si Presedinte bloc sunt 2 frati tineri 35 respectiv 40 ani, la sfasitul lunii Martie Presedintele blocului a anuntat verbal si in scris lipind la intrare bloc ca in termen de 60 zile sa ne prezentam toti locatarii cu copii ale actului de proprietate prima si ultima pagina din Contratul apartamentelor noastre si respectiv copii acte de identitateale persoanelor care locuiesc efectiv in apartament, in vederea actualizarii la zi a cartii de imobil in conformitate cu prevederile Legii 196/2018 art.30!
Cine nu se prezinta acum in luna Mai cu aceste copii-acte o sa platim amenda!
Nu mi se pare normal sa ne ceara aceste copii-acte pt ca aceste acte sunt deja de f multi ani in evidenta lasate de cel care a fost anterior Presedintele blocului! Daca ar fi f schimbari sa fie mai multe persoane , ca exemplu intr-un apartament, proprietarul ar fi anuntat Administratia blocului la momentul respectiv! Sincer, locatarilor le e teama sa depuna la Administratia blocului aceste chiar si copii pt ca au f cazuri in tara cand se faceau invarteli si oamenii ramaneau fara apartamente! Sunt f putini care au depus si suntem amenintati cu amenzi daca nu le aducem!
Numai spun ca la intretinere sumele au f dintotdeauna mari de cand au preluat ei cu cativa ani in urma si pana in prezent! Chiar si vara, cand tot omul se bucura un pic ca plateste mai putin, nu a fost asa si ca exemplu o persoana platea in jur de 130 lei si locatarii nu spun nimic de frica lor, de parca ei sunt patronii blocului si noi proprietarii de parca suntem in chirie la ei...asa se poarta cu noi!
Va rog din suflet sa ne dati un raspuns sa stim ce avem de facut! Mii de multumiri!
1. Ce invirteli sa se faca cu prima si ultima pagina in copie ?
2. Nu exista amenda pentru asa ceva, asociatie de proprietari nu are dreptul sa dea amenzi.
Daca aveti dubii cu privire la cuantumul cheltuielilor de intretinere, aveti dreptul sa:
1. Contestati in scris la presedintele de asociatie, conform art. 28 din legea 196/2018, pentru a primi raspuns scris.
2. Reclamatie la primarie conform art. 102 alin 1 litera e din aceeasi lege.
3. Angajati un avocat si dati in judecata presedintele de asociatie, pentru neregulile respective.
[ link extern ]
Totusi, in ultimii ani au crescut costurile, legat de apa si de energie, salariile, conform legii. Trebuie sa vedeti de unde si daca sunt majorari nerealiste.
latka, moderator
copii ale actului de proprietate prima si ultima pagina din Contratul apartamentelor noastre si respectiv copii acte de identitateale persoanelor care locuiesc efectiv in apartament, in vederea actualizarii la zi a cartii de imobil

Nu toate persoanele care beneficiaza de increderea si votul vecinilor ,detin si interesul si aptitudinele sa faca dovada ca merita sa exercite functii de reprezentare,sa beneficieze lunar de indemnizatie
Necunoasterea legii nu inlatura raspunderea
Si dv ca proprietari in imobil de locuit in comun,aveti dreptul sa studiati legea in vigoare pentru a va asigura ca beneficiati de drepturi si va cunoasteti obligatiile
Presedintele prin pretentiile lipite la intrarea in bloc diovedeste ca nu stapaneste dispozitia in vigoare www.avocatnet.ro/articol_525...
[ link extern ]

Conform Ordonantei de Urgenta nr 97/2005 privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani, locatarii imobilelor au urmatoarele obligatii:
art. 38, alin. 4
responsabilul cărții de imobil are obligația să înscrie, pe baza actului de identitate, persoanele care domiciliază sau au reședința în imobilul respectiv și să o prezinte, la cerere, polițiștilor sau lucrătorilor serviciilor publice comunitare de evidență a persoanelor

art.39, alin. 1
Persoanele care își schimbă domiciliul sau își stabilesc reședința sunt obligate să ceară înscrierea în cartea de imobil la noua locuință în termen de 15 zile de la mutare
art. 39, alin.2
Persoanele care locuiesc în imobil sunt obligate să prezinte actul de identitate responsabilului cărții de imobil, la solicitarea acestuia, pentru actualizarea cărții de imobil (art. 39, alin.2)

Conform Legii nr 196/2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea condominiilor
art.30, alin 1
Proprietarii din condominii au obligația să notifice președintelui orice schimbare intervenită în structura și numărul membrilor familiei prin deces, căsătorii sau nașteri, persoanele luate în spațiu, precum și locatarii/comodatarii ca urmare a închirierii sau a împrumutării locuinței
art.30, alin. 2
Notificarea prevăzută la alin. (1) se face în scris în termen de 10 zile de la schimbarea intervenită, de la luarea în spațiu, respectiv de la semnarea contractului de închiriere/comodat.

Cine nu se prezinta acum in luna Mai cu aceste copii-acte o sa platim amenda!

Conform disp L nr 196/2018 asociatiile d eproprietari nu detin autoritatea si competenta sa impuna sa aplice taxe si amenzi
Dar cum Romania este tara tuturor posibilitatilor,,conform pretentiilor presedintelui dv de asociatie acesta isi asuma responsabilitatea sa ameninte cu aplicarea de amenzi fara a detine temei legal
Pentru a va informa complet si corect studiati atent disp L nr 196/2018
Daca suspectati incalcarea dispozitiilor in vigoare sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala
Va multumesc din suflet pentru raspuns!
David777, utilizator
Va multumesc din suflet pentru raspuns!
Buna ziua! Am marea rugaminte la Dvs referitor la ceea ce am postat sus ca suntem somati de Presedintele blocului sa aducem copiile actului de proprietate : Asociatia blocului, adica, Presedintele blocului, cand am fost sa platesc intretinerea, pe mine si pe cei care erau acolo, a inceput sa ne ameninte ca daca nu ducem copiile Contractului de Proprietate a apartamentelor noastre pt reactualizarea Cartii de imobil...cheama politia sa ne amendeze! Deja, e HARTUIRE, INTIMIDARE, ABUZ DE FUNCTIE ce face acest domn Presedinte cu noi! Chiar daca eu i-am pus in fata sa citeasca : pentru înscrierea persoanelor în cartea de imobil, nu pot fi solicitate fotocopii ale actelor de identitate, certificatelor de stare civilă sau titlurilor de proprietate, normele stabilind că acestea pot fi doar verificate vizual pentru conformitate....putin ia pasat D.lui Presedinte...ne-a amenintat in continuare ca daca luna aceasta nu aducem copiile actului de proprietate aduce politia sa ne amendeze!
Il cred in stare pe acest domn Presedinte al blocului de proprietari al nostru sa cheme Politia pt ca a mai facut-o! Ca exemplu : in fata blocului unde sunt 2 banci exista un sac plastic unde se pun resturi: pahare plastic etc si sacul fiind aproape de banci, un vecin a mutat sacul putin mai departe de banci si domnul Presedinte a chemat Politia si ia dat amenda vecinului 200 lei, doar pt ca a mutat acel sac sa nu mai fie chiar langa banci!
Asa ca nu stiu ce sa ne mai facem cu acest Presedinte profitor de tacerea si frica de el a Proprietarilor!
Ce sfat puteti sa ne dati? Cum sa.l potolim pe acest Presedinte care se poarta cu noi de parca el e stapanul nostru si noi parca stam in gazda la el...Noi am muncit o viata intreaga pt ca sa avem un apartament si vine un numit Presedinte care are pana in 40 ani si ne hartuieste si ameninta atata?